Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-11-20 21:18:11 przez system

Uczniowie "Dwójki" na Zaduszkach Wyklętych

Czwóro uczniów z klasy 4c szkoły podstawowej nr 2 w Bochni: Gabriela Bartyzel, Maciej Ryncarz, Laura Maciejewska i Iwo Wolnik wraz z dyrektorem szkoły Zbigniewem Solakiem uczestniczyło w III Krakowskich Zaduszkach za Żołnierzy Wyklętych — Niezłomnych, które miały miejsce 20 listopada.

Zaduszki rozpoczęły się od przemarszu spod kościółka św. Wojciecha na krakowskim rynku do Bazyliki Mariackiej. Uczniowie z Bochni wraz z innymi uczestnikami uroczystości nieśli tablice z podobiznami Niezłomnych. W przemarszu, który poprzedzała orkiestra reprezentacyjna i kompania honorowa 6 Brygady Powietrznodesantowej, uczestniczyło wiele znanych osób: prezes IPN Jarosław Szarek, prof. Krzysztof Szwagrzyk - też z IPN, wsławiony pracami ekshumacyjnymi Wyklętych w warszawskiej "Łączce", Gdańsku i innych miejscach, Tadeusz Płużański - prezes fundacji "Łączka", Zuzanna Kurtyka - wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce, który zginał w katastrofie smoleńskiej, poseł Andrzej Melak, brat Stefana, prezesa Komitetu Katyńskiego, również ofiary katastrofy smoleńskiej.

Uroczysta msza św. w Bazylice została poprzedzona wspominkami, podczas których przypomniano sylwetki najważniejszych żołnierzy Niezłomnych. Homilię w trakcie mszy wygłosił ks. dr Jarosław Wąsowicz.

Wieczorem, w kinie "Kijów" miała miejsce premiera filmu dokumentalnego „Mój przyjaciel Laluś” w reżyserii Dariusza Walusiaka, opowiadajacy o ostatnim Wyklętym.