Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-06-17 23:22:24 przez system

Uczniowie z ZS w Królówce w Hiszpanii

*- Kolejny etap Comeniusa już za nami. Tym razem nasza droga wiodła do Hiszpanii, miejscowości Almeria w południowej części tego kraju. Ośmioro uczniów naszej szkoły z klasy VI: Asia Bratek, Justyna Brzegowa, Ola Drożdż, Gabrysia Kukla, Ania Makarewicz, Szymon Mus, Robert Pączek i Filip Wołowczyk wraz z trójką nauczycieli: p. dyrektor Elżbietą Wołek, p. Jolantą Łękawa i p. Zbigniewem Dziedzicem, w dniach 5-11 maja realizowało kolejne zadanie projektu Comenius. *

Mimo tego, iż wcześniej widzieliśmy zdjęcia hiszpańskich kolegów i ich najbliższych, to przebywanie przez cały tydzień w tych rodzinach było dla nas szkołą życia - mówią sami uczniowie.

Młodzież uczestniczyła w zajęciach w szkole hiszpańskiej. Porozumiewali się po angielsku, ale i uczyli się hiszpańskich zwrotów. Międzynarodowy projekt Comenius, który przebiega pod hasłem „Europejscy przyjaciele w sporcie i zabawie” zgromadził delegacje uczniów i nauczycieli z Belgii, Francji, Hiszpanii, Włoch, Rumunii, Bułgarii, Turcji i Polski. Był to dla wszystkich pracowity czas. I uczniowie, i nauczyciele uczestniczyli w zajęciach zaprzyjaźnionej szkoły; nauczyciele prowadzili lekcje oraz pracowali nad finalnym raportem projektu. Wszyscy brali udział w Międzynarodowym Turnieju Gier i Zabaw, gdzie poznawali gry i zabawy innych krajów oraz uczyli dzieci z innych krajów tradycyjnych, polskich gier i zabaw.

W trakcie pobytu gościom z Polski zaproponowano wspaniałą wycieczkę do Alhambry i zwiedzanie przepięknego, warownego zespołu pałacowego w Granadzie, w andaluzyjskim rejonie Hiszpanii. Dzieci wraz z hiszpańskimi rodzinami odbyły wycieczkę do Mini-Hollywood. Jest to park rozrywki w okolicy miasteczka Tabernas i jest jednym z ulubionych miejsc rozrywki dorosłych i dzieci odwiedzających Andaluzję. Trudno jest przejść obojętnie obok szansy zobaczenia na własne oczy scenerii znanej z filmów oglądanych na srebrnym ekranie. Sam mistrz reżyserii, Steven Spielberg wybrał okolice Almerii jako idealne miejsce do zrealizowania zdjęć swojego filmu przygodowego „Indiana Jones – ostatnia krucjata” (1989). Odtwórcą głównej roli był tu Harrison Ford, a u jego boku podziwiać można było aktorską Sean’a Connery’ego.

W ostatnim dniu pobytu uczniom z Królówki udało się zobaczyć Malagę, duże portowe miasto, leżące nad Morzem Śródziemnym u podnóża Gór Betyckich. Zwiedzali przepiękną katedrę, gdzie udało im się uczestniczyć we mszy św., oczywiście w języku hiszpańskim. Oglądaliś także arenę walki byków. Potem mieli jeszcze czas, by zażyć kąpieli w Morzu Śródziemnym i trochę poleniuchować, bo następnego dnia wcześnie rano, o godz. 4.00, wyjeżdżali na lotnisko. Niestety, to ostatni wyjazd z projektu Comenius, którego realizacja w obecnym roku dobiega końca.