Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2018-01-22 18:15:15 przez system

Upamiętnili spacyfikowane wioski

W niedzielę 21 stycznia odbyły się uroczystości upamiętniające niemiecką pacyfikację wsi Grabina i Buczyna w gminie Bochnia. Jak co roku przygotowała je młodzież szkolna. W wydarzeniu wziął udział m.in. wójt Marek Bzdek.

20 stycznia 1945 roku ok. 10 rano oddziały bojowe AK pod dowództwem Józefa Lesera ps. Jastrzębski zaatakowali wycofujących się żołnierzy Wehrmachtu na styku wsi Grabina i Buczyna. Mając przewagę liczebną i ogniową Niemcy rozbili oddział partyzancki i zepchnęli go w obręb obu wsi. W trakcie dalszej walki żołnierze niemieccy podpalili szereg zabudowań i otworzyli ogień do ratującej swój dobytek ludności. W walce poległo 5 partyzantów, a spośród ludności cywilnej zabitych zostało 13 osób. W Grabinie spłonęło 13 domów i 3 stodoły.

Z okazji 60-tej rocznicy pacyfikacji został odsłonięty pomnik poświęcony ofiarom tych smutnych wydarzeń. Został on zaprojektowany przez ówczesnego wójta Jerzego Lysego i wykonany z czerwonego granitu ważącego ok. 5 ton. Na nim znajduje się tablica z nazwiskami zabitych.

Foto z https://www.facebook.com/GminaBochnia/