Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2020-03-22 19:06:05 przez Czas2012

Urząd Miasta apeluje o pomoc w szyciu maseczek dla szpitala

W Bochni trwa spontaniczna akcja szycia maseczek ochronnych dla szpitala i przychodni. Nadal można wesprzeć akcję przekazując na ten cel potrzebne materiały, wpłacając pieniądze lub… samodzielnie szyjąc maseczki – apelują urzędnicy Urzędu Miasta.

Co można zrobić?

 1. Jeśli potrafisz szyć i masz dostęp do niezbędnych materiałów możesz przyłączyć się do akcji i przygotować maseczki ochronne samodzielnie. Instrukcja szycia znajduje się na utworzonej przez organizatorki akcji grupie na Facebook (nie trzeba się logować): TUTAJ (https://www.facebook.com/groups/2622059031256223/)

 2. Można przekazać również płyny do dezynfekcji i jednorazowe rękawiczki.
  Powyższe zbierane są w specjalnym pojemniku przy ul. Kowalskiej 19.

Co jeszcze można zrobić?

 1. Można również przekazać na ten szczytny cel posiadane przez siebie materiały (100% bawełna) z którego ktoś inny uszyje maseczki. Potrzebne są również bawełniane tasiemki i szerokie gumki, tzw. majtkowe.

 2. Za pośrednictwem portalu Pomagam.pl możesz przekazać środki na przygotowanie maseczek. Wpłatę dowolnej kwoty możesz zrealizować TUTAJ (https://pomagam.pl/maseczkiochronne?fbclid=IwAR3u2m9s4cANy8zv4xo-TLtNCtU2f5skVaXmufJ1F6_vW87gfQV6Q7n4a7M)

Osoby zainteresowane wsparciem tej inicjatywy (zakup materiału, ale też szycie maseczek) mogą kontaktować się z inicjatorką akcji Ewą Maciuszek pod nr tel. 602 532 423.

Jednocześnie urzędnicy miejscy zwracają się do mieszkańców z innym apelem. „Zapukaj do sąsiada” - tak brzmi jego główne hasło. Urzędnicy piszą:

Obserwujemy z godziny na godzinę a właściwe z minuty na minutę nowe doniesienia o kolejnych zarażonych koronawirusem, zwiększeniem się osób przebywających na kwarantannie. Śledzimy też apele o niewychodzenie z domu, a jak już musimy pracować to najlepiej zdalnie. Jednak żyć trzeba. Robimy zakupy, większość z nas, w tym dziennikarze są w pracy i chcąc nie chcąc przemieszczają się. Obserwujemy też zorganizowane i spontaniczne akcje organizowane np. dla oczekujących na naszych granicach i inne, mogące ułatwić funkcjonowanie. W Bochni np. trwa świetna akcja szycia maseczek antywirusowych. Proponujemy jeszcze jedną akcję nazwaną: zapukaj do sąsiada!. Wokół nas jest wiele osób potrzebujących czasem tylko zwykłej życzliwości, a czasem poważniejszych działań. Kto jak nie sąsiedzi wiedzą najlepiej co się dzieje w najbliższym otoczeniu? Wiemy, że pani Basia spod 4-ki ma problem z chodzeniem, zapukajmy do niej, zróbmy jej zakupy. Wiemy, że Pan Marek, ten z działki musi mieć odpowiednie lekarstwa a z racji wieku, braku umiejętności obsługi komputera, a właściwie braku komputera może mieć problem ze zdalnym ich zamówieniem co może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji dla jego i tak słabego zdrowia. Zachowując oczywiście jak najdalej posunięte środki ostrożności, rozejrzyjmy się wokół siebie, może sami damy radę komuś pomóc, a może o taką pomoc zadzwonimy?

Zapukaj do sąsiada!
Jaka jest sytuacja każdy wie, dlatego apelujemy abyś przy zachowaniu najwyższej ostrożności pomógł tym, którzy na tą pomoc liczą. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Służby Medyczne i inne, które z racji swojej działalności walczą z pandemią nie wiedzą tego co Ty.

Jeżeli w Twoim sąsiedztwie mieszka osoba starsza, samotna, która ma problemy ze zdrowiem i poruszaniem się:

 • Zapukaj, zadzwoń do sąsiada!
 • Zapytaj czy możesz mu jakoś pomóc?
 • Zapytaj czy nie jest chory i nie wymaga pomocy lekarza?
 • Jeżeli możesz, zrób mu zakupy przy okazji kupowania dla siebie…

Pamiętaj!

 • O zachowaniu odpowiedniej odległości
 • Odkażaniu rąk
 • O unikaniu bezpośredniego kontaktu

Jeżeli Twój sąsiad wymaga specjalnej pomocy:

 • Zadzwoń do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, lub podaj osobie potrzebującej numer telefonu: (0-14) 615-39-10

Nasza ludzka solidarność, nasza wrażliwość styka się z naturalnym odruchem strachu przed pandemią, ale zawsze potrafiliśmy sprostać trudnym zadaniom, zawsze potrafiliśmy pomóc potrzebującym…