Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-04-25 18:32:45 przez eb

Uwaga! Wyciek danych strażaków

26 marca tego roku rozpoczął się proces szczepienia strażaków z powiatu bocheńskiego przeciwko covid – 19. Szczepienia są dobrowolne, a każdy chętny strażak musi podpisać oświadczenie woli zaszczepienia się, w którym zawarte jest jego imię, nazwisko, nazwa jednostki oraz – pesel. Dane te powinny być dostępne jedynie Komendzie Powiatowej w Bochni, Komendzie Małopolskiej, oraz Komendantowi Głównemu Straży w Warszawie. Niestety, okazało się, że dane wyciekły.

Oto list, jaki otrzymały wszystkie bocheńskie OSP z Komendy Powiatowej:
*(...) w związku z wyciekiem danych osobowych druhów, którzy zarejestrowali się na szczepienia przeciwko COVID 19 proszę o niezwłoczne przekazanie informacji, że przypadki ujawnionych danych osobowych mogą potencjalnie prowadzić  do wyłudzeń, ataków socjotechnicznych oraz związanych z tym szkód majątkowych i niemajątkowych. Osoby których dane osobowe mogły zostać ujawnione, powinny zwiększyć czujność w zakresie analizy treści otrzymywanych  w sms-ach i e-mailach, szczególnie tych, które zawierają linki (odesłania) do innych stron. Strony te mogą zawierać formularze wyłudzające dane osobowe lub zawierać złośliwe oprogramowanie pozwalające przejąć kontrolę nad urządzeniem. Zagrożenie to może dotyczyć również portali społecznościowych i podejmowania tzw. ataków socjotechnicznych, polegających na próbie podszycia się pod inne osoby. Ponadto mogą być przesyłane sms-y lub e-maile informujące np. o zmianie terminu szczepienia i konieczności wejścia na fałszywy link.
Sprawę z ramienia tut. Komendy prowadzi asp. Robert Trojanowski nr tel. 665-660-458 * Z treści pisma nie wynika, czy wyciek ma charakter ogólnokrajowy, czy też dotyczy jedynie bocheńszczyzny.

Niewielkie zmiany w treści pisma zostały dokonane przez redakcję.

eb