Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2022-02-26 17:34:02 przez Czas2012

W bocheńskim szpitalu dokonano nowatorskiego zabiegu.

Bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców powiatu bocheńskiego – informuje Szpital Powiatowy w Bochni. Na oddziale chirurgii lek. med. Dariusz Kania wykonał operację endoskopowego drenażu torbieli trzustki przy wykorzystaniu aparatu EUS. Był to pierwszy tego typu zabieg w Bochni. Podobne wykonywane są tylko w dwóch szpitalach w Małopolsce.

Wykonanie tego typu operacji było możliwe dzięki temu, że szpital zakupił nowoczesny aparat EUS. Urządzenie to pozwala zastąpić tradycyjną operację usuwania torbieli trzustki z rozcięciem powłok brzucha – zabiegiem endoskopowym.

– Polega on na wprowadzeniu przez ścianę żołądka do leżącej na zewnątrz żołądka torbieli protezy, która umożliwiła jej opróżnienie. Zabieg ten nie narusza powłok brzucha oraz skraca hospitalizację wpisując się w ogólnoświatowy trend zastępowania klasycznych procedur chirurgicznych małoinwazyjnymi technikami endoskopowymi – podkreśla lek. med. Dariusz Kania.

Ten sposób operacji wpisuje się w praktyki wdrożone w bocheńskim szpitalu, gdzie już w tej chwili ok. 70 procent zabiegów wykonywane jest małoinwazyjną metodą laparoskopową.

Info: Szpital w Bochni