Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-11-25 08:00:35 przez system

W Bochni powstanie automatyczny parking?

Władze Bochni zastanawiają się nad budową w pobliżu dworca kolejowego nowoczesnego, automatycznego parkingu. Służyłby on przede wszystkim osobom, które zostawiają w Bochni swoje pojazdy i dojeżdżają pociągiem do Krakowa oraz Tarnowa.

Parking, który miałby 15 modułów - 200 miejsc parkingowych, w tym 8 dla osób niepełnosprawnych – kosztowałby 11 mln 300 tys. zł (specjalne żaluzje). Cena ta mogłaby się jednak zwiększyć o kilkaset tysięcy złotych, jeżeli zdecydowano by się na inną obudowę obiektu składającą się np. ze szkła. Jeżeli miasto zdecydowałoby się na budowę parkingu pierwsze samochody mogłyby z niego korzystać, nie licząc kwestii formalnych, tj. np. czasu potrzebnego na uzyskanie pozwolenia na budowę itp., po dwóch – trzech miesiącach od rozpoczęcia inwestycji. Całość zostałaby natomiast zrealizowana w przeciągu 14 miesięcy. - Proponujemy miastu, że wybudujemy ten parking razem, a więc w partnerstwie publiczno-prywatnym – mówił Jerzy Jamontt, prezes firmy „Wiromet”, która zajmuje się instalacją tego typu obiektów.

Jak zapewniał urzędników i radnych prezes „Wirometu” podczas wystąpienia, które miało miejsce podczas przerwy w obradach listopadowej sesji Rady Miasta, inwestycja zwróciłaby się miastu w ciągu 10 do 14 lat. - Co 15- 20 lat należy wymienić tylko łańcuch, który napędza kołowrót. Można dodatkowo jeszcze co 20 lat pomalować obiekt. To wszystko. Cała reszta jest praktycznie wieczna. Dodatkowo plusem jest to, że taki obiekt można w każdej chwili przenieść w inne miejsce – zapewniał Jerzy Jamontt, który dodał, że miesięczny koszt utrzymania miejsca parkingowego, wliczając w to już energię elektryczną, to około 38 zł.

Podczas prezentacji automatycznego parkingu urzędnicy, radni, jak i zgromadzeni goście na sali obrad przez specjalne gogle, które pokazywały obraz 3D, mogli oglądnąć ciekawą wizualizację parkingu, który mógłby powstać koło bocheńskiego dworca. Te osoby, które takiej możliwości nie miały mogą na temat tego typu parkingów znaleźć mnóstwo filmów w serwisie Youtube.

Przykład:
https://www.youtube.com/watch?v=5TGS6WGnrrA
https://www.youtube.com/watch?v=GxygxD3T_P0