Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2022-09-27 21:59:41 przez KacperGlod

W czwartek na Plantach wspomnienie Michaliny Pięchowej

W czwartek wieczór odbędzie się wspomnienie o Michalinie Pięchowej, wybitnej pedagog związanej z Bocheńszczyzną. Spotkanie odbędzie się 29 września o godz. 18.00 w Kuźni na Plantach Salinarnych.

Mija półtorej roku odkąd odeszła znakomita pedagożka, wieloletnia nauczycielka literatury pięknej, języka polskiego i łaciny, która wychowała wiele pokoleń Bochnian. Publicystka i autorka scenariuszy wielu uroczystości patriotycznych jak również malarka mająca w dorobku wiele wystaw.

Swą aktywność pisarską rozpoczęła w 2006 roku od wydania zbioru reportaży, wspomnień i rozmów pt. „Świat sercem malowany. Bocheńskie impresje serdeczne”. Publikację wyróżniono prestiżową Nagrodą im. Władysława Orkana.

W 2009 roku Michalina Pięchowa wydała drugą książkę pt. „Jesteśmy pielgrzymami”. W 2012 roku ukazał się trzeci tom pt. „Dzień za dniem”, który stanowi kontynuację poprzednich wydań. W swoim dorobku miała także publikacje poświęcone osobie i nauczaniu Jana Pawła II – „Papież przełomu wieków”. Kolejne książki Michaliny Pięchowej to: „Blaski i cienie minionego czasu” (2014) oraz „Mój Kraków – kropka nad i…” (2016) gdzie opisywała historię swoich przodków. W 2018 roku wydana została książka „Pieśń o Ziemi Świętej”, w której opisała podróż do Ziemi Świętej.

Odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2021 roku uhonorowana szczególnym wyróżnieniem Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego.

/media/user/images/upload/Wrzesien/wrzesien 2022/in_memoriam_29_wrzesnia_2022_kuznia.png

fot. Pracownia RERUM
Info: Powiat Bocheński