Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-04-10 01:58:14 przez system

W Lipnicy w Niedzielę Palmową

Po raz 59. do Lipnicy Murowanej zjechały tłumy ludzi chcących wziąć udział w uroczystościach Niedzieli Palmowej. Mieszkańcom Bochni nie trzeba przypominać, z czym jest to związane. Oprócz tradycyjnych obrzędów religijnych odbywa się tu znany na cały kraj konkurs na najładniejszą i najwyższą palmę.


Niezwykle barwne, bardzo tradycyjne obchodzenie święta upamiętniającego przybycie Jezusa do Jerozolimy połączone jest także z kiermaszem rękodzieła artystycznego oraz wszelakiego rodzaju ozdób i potraw jakie związane są ze świętami Wielkanocnymi. Tegoroczny Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego na najwyższą plamę wygrała rodzina Leszczyńskich z Lipnicy Dolnej, wysokość palmy którą zbudowali to 27,63 m

Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 54 palmy, w tym: 3 w kategorii palm najwyższych (powyżej 22 metrów), 5 w kategorii palm wysokich (od 14 do 22 metrów), 21 w kategorii palm średnich (od 7 do 14 metrów), 25 w kategorii palm niskich (od 3 do 7 metrów). W Biurze Organizacyjnym oceniane były palmy dziecięce (do 3 metrów wysokości), których zgłoszono 114.

Lipnickie palmy oceniane są przez jury złożone z plastyków i etnografów. Liczy się nie tylko wysokość. Ważne jest także wykonanie i zdobienia. Pod uwagę brany jest także rodzaj tworzywa oraz cała harmonia kształtu palmy. Klasyczna palma, brana pod uwagę przez oceniających, powinna być upleciona wyłącznie z wikliny, zdobiona naturalną roślinnością i kwiatami charakterystycznymi dla tej pory roku.

Komisja konkursowa w składzie: Bernadetta Błoniarz – etnolog, Aniela Gromala – plastyk, Justyna Bodurka – historyk postanowiła przyznać:

W KATEGORII PALM NAJWYŻSZYCH POWYŻEJ 22 METRÓW

GRAND PRIX dla Rodziny Leszczyńskich z Lipnicy Dolnej, wysokość palmy – 27,63 m

W KATEGORII PALM WYSOKICH OD 14 DO 22 METRÓW

GRAND PRIX dla Zbigniewa Urbańskiego z Lipnicy Murowanej, wysokość palmy – 18,16 m

W KATEGORII PALM ŚREDNICH OD 7 DO 14 METRÓW

GRAND PRIX dla Mateusza Machała z Lipnicy Murowanej, wysokość palmy – 11,72 m

W KATEGORII PALM NISKICH OD 3 DO 7 METRÓW

GRAND PRIX dla Piotra Dychusa z Lipnicy Górnej, wysokość palmy – 6,95 m

I MIEJSCE dla Przedszkola Samorządowego w Lipnicy Murowanej, wysokość palmy – 7 m