Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2020-11-30 11:28:51 przez Czas2012

W Lipnicy zrealizowano ciekawą ekologiczną inicjatywę!

Stowarzyszenie Miłośników Aktywności z Gminy Lipnica Murowana otrzymało wsparcie finansowe w ramach piątej edycji Konkursu „Małopolska Pszczoła 2020„. W ramach projektu pn.: „Edukacyjne pasieki dla małych i dużych!” powstała pasieka składającą się z kilku uli. Ponadto przeprowadzono warsztaty i nasadzono ponad 100 roślin miododajnych tak aby teren był atrakcyjny dla pszczół.

/media/user/images/upload/Listopad/Listopad 2020/DSC_0737.jpgZmiany w użytkowaniu terenu, rosnąca powierzchnia miast i areałów upraw, gęsta zabudowa terenu, częste koszenie trawników i łąk, ogrody pozbawione kwitnących roślin - to tylko niektóre ze zmian niesprzyjających owadom. Pszczoły powiązane są z innymi gatunkami roślin i zwierząt skomplikowaną siecią zależności, dlatego też negatywne czynniki mogą odbić się nie tylko na ich populacji. „Jednym z naszych działań statutowych są wszelkie inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. Poprzez przygotowanie pasieki edukacyjnej oraz praktyczną edukację zarówno dzieci jak i dorosłych w obszarze ekologii i ochrony zwierząt udało nam się zainteresować tym ważnym tematem dużą społeczność naszej gminy.” – wylicza Prezes Stowarzyszenia Damian Polek.

/media/user/images/upload/Listopad/Listopad 2020/DSC_0731.jpgW połowie listopada Stowarzyszenie Miłośników Aktywności zorganizowało dwa warsztaty edukacyjne, których głównym celem było zapoznanie dzieci z istotną rolą owadów zapylających. Odbyły się one w Przedszkolu Samorządowym w Lipnicy Murowanej oraz w Żłobku Kubuś i Przyjaciele w Lipnicy Dolnej, a udział w nich wzięło ponad 50 osób. Główny nacisk kładziono na pokazaniu pracy pszczół pod kątem wytwarzania żywności dla ludzkości i ich istotnej roli dla samego środowiska. Dzieci wysłuchały ciekawych opowieści o pszczołach; poznały niezbędny sprzęt znajdujący się w pasiece; przebierały się w specjalny strój który pozwala na bezpieczne poruszanie po pasiece, a także rysowały swoje wyjątkowe owady. Na koniec każdy uczestnik warsztatu otrzymał pamiątkowy medal oraz maleńki słoiczek pysznego miodziku. Niespodzianki te oprócz „podziękowania za udział” mają pełnić rolę promocji działań związanych z pszczołami bezpośrednio w domach samych uczestników. Dzieci były zachwycone, a jedna z nauczycielek lipnickiego przedszkola Beata Pajor tak podsumowuje warsztaty: Intensywnie, twórczo, pomysłowo, słodko, z ruchem i niespodziankami. Specjalnie dostosowywany zakres warsztatu sprawił, że nawet najmłodsi uczestnicy mogli w pełni skorzystać z tego co im zaoferowali organizatorzy.

/media/user/images/upload/Listopad/Listopad 2020/DSC_0728.jpgRealizatorzy projektu przedstawiali również podstawowe i proste kroki, które może podjąć absolutnie każdy, polegające na sadzeniu roślin obfitujących w pokarm – pyłek i nektar. „Kwietne stołówki” mogą powstawać w ogrodach przydomowych, na balkonach, w ogródkach działkowych, a także w przestrzeni publicznej – w parkach, na miejskich rabatach i klombach. Bardzo ważne jest również zapewnianie bazy lęgowej, np. pozostawianie dzikich zakątków w ogrodzie, czy przygotowanie domków dla owadów. Dlatego też istotną rolę pełni edukacja – zwiększanie świadomości i wiedzy wszystkich mieszkańców.
/media/user/images/upload/Listopad/Listopad 2020/Projekt_Pszczoly_2.jpg

PW