Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-08-16 15:08:42 przez system

W Nieszkowicach żyje pamięć o poległych lotnikach

Jak co roku, 14 sierpnia w Nieszkowicach Wielkich uczczono pamięć tragicznie zmarłych lotników polskich - załogi bombowca liberator, niosącej pomoc powstańcom walczącej Warszawy.

Uroczystość rozpoczęła się spotkaniem świadków i mieszkańców okolicznych wsi w miejscowej szkole, na którym odbyła się projekcja filmu nagranego przez Młodych Aktywnych w ramach projektu pt. "Wspomnienia, które łączą i uczą". Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Gmina Bochnia dla Wszystkich w ramach Ogólnopolskiego Programu Równać Szanse z grantu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Po mszy świętej, odprawionej przez ks. Józef Potońca z parafii w Pogwizdowie, odbył się program słowno-muzyczny w wykonaniu grupy Młodzi Aktywni. Następnie okolicznościowe przemówienia wygłosili wójt Bochni Marek Bzdek oraz były inspektor MON ds. bezpieczeństwa lotów płk. Marian Chrzan. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły przy pomniku wieńce.

Po części oficjalnej zebrani mogli podziwiać modele latające, przygotowane przez Klub Modelarstwa Lotniczego MDK Bochnia oraz bardzo widowiskowe skoki spadochronowe w wykonaniu szkoły spadochronowej KrakSky.

Na uroczystościach obecne były poczty sztandarowe kół łowieckich: Hubertus z Brzeska, Las z Kłaja i Łoś z Bochni, jednostek OSP z Dołuszyc i Pogwizdowa oraz ZSG im. Lotników Polskich w Nieszkowicach Wielkich.