Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-08-16 10:42:30 przez system

W Święto Wojska Polskiego złożyli kwiaty...

Przedstawicie bocheńskich samorządów i instytucji państwowych uczcili Święto Wojska Polskiego. Uroczystości miały miejsce przy budynku Muzeum im. St. Fischera w Bochni, gdzie na frontowej ścianie umiejscowiona jest tablica pamiątkowa „Miasto Bochnia swoim Bohaterom”.

W uroczystości wzięli udział: delegacja Światowego Związku Żołnierzy AK, poseł na sejm RP Włodzimierz Bernacki, delegacja samorządu powiatu i miasta z przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Balickim, delegacja NSZZ "Solidarność", delegacja MDK, delegacja Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, koło w Bochni oraz delegacja Klubu Gazety Polskiej w Bochni. Powiat Bocheński reprezentowany był przez Sekretarz Powiatu Bocheńskiego Anna Wojakiewicz

Święto Wojska Polskiego przypada na dzień 15 sierpnia. To święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zostało wprowadzone ustawą Sejmu RP z 30 lipca 1992 r.

Tablica została ufundowana została przez społeczeństwo Bochni w 10-lecie Bitwy Warszawskiej i poświęcona jest mieszkańcom Ziemi Bocheńskiej, którzy polegli w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Wykonana została przez miejscowego rzeźbiarza Feliksa Samka, a jej odsłonięcia dokonano 15 sierpnia 1930 roku.

Foto: WPSP