Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2018-03-09 17:19:58 przez system

W Żegocinie wyklikali Naukową Stację Zabaw

Naukowa Stacja Zabaw PGNiG – o wartości około 100 tys. zł – zostanie zbudowana w Żegocinie koło Bochni. Stało się tak dzięki internautom, którzy przez ponad miesiąc głosowali w ramach programu „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci”.Naukowe Stacje Zabaw będą składały się z kilkunastu urządzeń edukacyjno-rekreacyjnych, takich jak tablice do zabawy w eko-memory, panele sensoryczne, huśtawki, obrotowe cylindry do animacji obrazów, a także tablice informacyjne. Dzięki nim zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli w trakcie zabawy dowiedzieć się między innymi jak dbać o środowisko naturalne. Na placu zabaw będą również dostępne ławeczki otoczone trawą i krzewami ozdobnymi. Całkowity koszt budowy Naukowej Stacji Zabaw, który szacuje się na około 100 tys. złotych. Budowa stacji planowana jest w wakacje 2018 roku.

Gmina Żegocina rywalizowała z ponad 170 innymi miejscowościami o pięć Stacji ufundowanych przez organizatora programu Fundację PGNiG im. I. Łukasiewicza. Aby wziąć udział w konkursie, gminy musiały wcześniej znaleźć działkę pod przyszłą Stację i zachęcić swoich sympatyków do głosowania przez stronę www.powietrzebezsmieci.pl. Zadanie nie polegało wyłącznie na klikaniu; każdy uczestnik musiał obejrzeć krótki materiał instruktażowy związany z zanieczyszczeniem powietrza, a następnie poprawnie odpowiedzieć na pytanie. Dzięki temu mechanizmowi głosowanie było jednocześnie masową kampanią edukacyjną. O końcowym zwycięstwie zadecydowała liczba oddanych na gminę głosów w stosunku do liczby jej mieszkańców.

Oprócz gmin w programie biorą udział szkoły podstawowe. Zgłosiło się do niego prawie 1000 placówek, do których trafiły ANTYSMOGBOXY, czyli specjalne zestawy edukacyjne, zawierające scenariusze lekcji oraz pomysły na doświadczenia i eksperymenty naukowe dla klas I–III. Na ich podstawie do 27 kwietnia nauczyciele mają przeprowadzić pięć lekcji, poświęconych zanieczyszczeniu powietrza i sposobom na jego ograniczenie. Z województwa małopolskiego w kampanii biorą udział 122 szkoły, w tym Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej w gminie Żegocina. W całej Polsce trzy szkoły z najciekawiej zrealizowanymi lekcjami wygrają wyposażenie pracowni przyrodniczych.

Naukowa Stacja Zabaw to nagroda od PGNiG dla gminy i jej mieszkańców za zaangażowanie w walkę ze smogiem. Mamy nadzieję, że w ten sposób wszyscy będziemy oddychać czystszym powietrzem i zdrowiej wypoczywać – mówi Zbigniew Kajdanowski, Prezes Fundacji PGNiG im. I. Łukasiewicza.