Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-01-31 19:09:20 przez system

Warsztaty dla gimnazjalistów w Budowlance

Zespół Szkół Nr 2 w Bochni po raz czwarty otworzył swe drzwi dla gimnazjalistów w ramach „Festiwalów zawodów”. Młodzi, stojący przed wyborem drogi życiowej ludzie, zaskoczyli gospodarzy swą frekwencją. Mury „budowlanki” odwiedziło ponad 360 uczniów. Budownictwo jest tutaj tradycją, ale w budynku przy ulicy Stasiaka 1 można było zgłębiać tajniki zawodów zgodnych z duchem czasu, odpowiadających potrzebom współczesnego rynku pracy.

„Festiwal zawodów” pozwolił na ich pełną prezentację, a gimnazjalistów postawił przed trudnym wyborem. Czy zdecydować się na zawód: technika budownictwa, drogownictwa, architektury krajobrazu, technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, organizacji reklamy, geodezji,
a może kształcić się w zasadniczej szkole zawodowej (od 1 września – szkole branżowej I stopnia) w zawodach montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarza – tynkarza, stolarza czy montera izolacji przemysłowych lub innych?

Poszczególne pracownie zdradzały tajniki kolejnych zawodów w formie dwudziestominutowych bloków warsztatowych.

W celu przybliżenia gimnazjalistom tajników zawodu technik organizacji reklamy, specjaliści zorganizowali warsztaty na temat jednej z wielu technik, stosowanych w reklamie wizualnej: wykonywania zdjęć z zastosowaniem greenboxa, ich obróbki i drukowania techniką termosublimacji. Młodzież samodzielnie wykonywała gadżety reklamowe w postaci podkładek pod myszy, puzzle.

Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej to kierunek, który przemawia do kandydatów stawiających na nowoczesne, praktyczne i energooszczędne rozwiązania. Prowadzący warsztaty
w tym zawodzie nie zapomnieli o materialnych aspektach ludzkiego życia. Ich zajęcia odbywały się pod hasłem ”Solar, wiatrak i biomasa - będzie z tego niezła kasa”.

Zainteresowani zawodem technik architektury krajobrazu mogli uczestniczyć w kreatywnych zajęciach, w trakcie których można było poznać m.in. tajniki florystyki i techniki kreślarskie w kompozycjach ogrodowych. Efektem spotkania był projekt ogrodu, opracowany zgodnie z obowiązującymi zasadami kompozycji.

Technicy drogownictwa zaprezentowali się zgodnie z hasłem: „Grunt to podstawa”. Słuchaczom przybliżono temat nowoczesnych technologii, wykorzystywanych w budownictwie dróg, mostów, tuneli, posadowienia budowli oraz mechaniki gruntów. Przyszli kandydaci zapoznali się podstawami projektowania za pomocą programów AutoCad.

Technicy budownictwa postawili na realny aspekt inwestycji budowlanej – przeprowadzali zajęcia na temat ”Budowa. Ile to kosztuje?”. Pokazali gimnazjalistom jak szybko można oszacować koszty budowy obiektów budowlanych za pomocą programów komputerowych. Niektórzy z zaproszonych próbowali swoich sił, wykorzystując znane programy komputerowe do rysowania i projektowania : Sketchup, ArchiCad, AutoCad czy inne.

Zajęcia dla monterów zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie nosiły tytuł „Wzory i kolory”. Przyszli fachowcy od robót wykończeniowych, bardzo poszukiwani na rynku pracy, mogli spróbować swych sił wykorzystując różnorodne narzędzia i urządzenia. Mogli także poznać różne techniki zdobienia ścian, bogactwo wzorników malarskich oraz zasady dobierania kolorów.

Gimnazjaliści mogli wziąć także udział w warsztatach z pracodawcami. Jednymi z nich byli przedstawiciele firmy „Bohle - Polska”, mającej swą siedzibę przy ul. Partyzantów w Bochni. Grupa-Bohle łączy różnorodne obszary tj.: technikę izolacyjną, zabudowę wnętrz, ochronę przeciwpożarową i konstrukcje metalowe. Od dwóch lat szkoła współpracuje z tą firmą, w zakresie kształcenia uczniów w bardzo poszukiwanym dziś zawodzie montera izolacji przemysłowych. Firma Bohle zapewnia nie tylko stanowisko pracy, ale także możliwość osobistego rozwoju, doskonalenia zawodowego, również na kursach zagranicznych. W warsztatach wziął również udział przedstawiciel firm stolarskich Pan Jakub Ćwiąkała – prezentując ten tradycyjny, ale zawsze atrakcyjny i poszukiwany zawód.

Wybór drogi życiowej to trudne zadanie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi w jednej z pracowni na niezdecydowanych oczekiwali doradcy zawodowi. Gimnazjaliści pod kierunkiem Doroty Sewiłło z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP mogli wykonać testy, określające predyspozycje zawodowe. Analizie poddano także umiejętność działania w zespole, tak charakterystyczną dla współczesnego rynku pracy.

Warsztatom towarzyszyły inne wydarzenia. Szczególne wrażenie wywarła na gościach Grupa Medialna ZS nr 2 – „Filmowy Making OFF, czyli za kulisami planu filmowego. W trakcie warsztatów gimnazjaliści tworzyli animację poklatkową. Każdy z gości miał możliwość wcielenia się w wybranego członka ekipy filmowej, np.: reżysera, operatora światła czy dźwięku. Poszczególne ujęcia filmowe były następnie nagrywane z wykorzystaniem green box’u.

Ponadto goście mogli podziwiać inne prace uczniów Budowlanki. Zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja konkursowych prac fotograficznych „Zimowe inspiracje”.

Na pierwszym piętrze budynku zaproszeni mogli obejrzeć cenne, archiwalne pocztówki z prywatnej kolekcji Elżbiety Lekkiej. Przedstawiają one historię Bochni na przestrzeni wieków. Solny gród przed- i powojenny to dwa różne miejsca. Sentymentalna podróż pozwoliła nie tylko na uchwycenie różnic architektonicznych na przestrzeni wieków, ale przypomniała też miejsca, których już nie ma. Najstarsza pocztówka pani Elżbiety, przedstawiająca bocheński rynek, pochodzi z 1902 r.

Gimnazjaliści w aktywny sposób uczestniczyli w zajęciach, korzystali z możliwości bezpośredniego kontaktu z nauczycielami i uczniami. Festiwal zawodów był doskonałą okazją, by pokazać bogatą ofertę edukacyjną, skierowaną do wszystkich, którzy w przyszłości chcą pracować z wyobraźnią i pasją.