Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2022-12-15 23:41:31 przez KacperGlod

Weekend z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego wyróżniony

Autorskie wydarzenie Starostwa Powiatowego w Bochni, czyli Weekend z Zabytkami zostało po raz kolejny dostrzeżone i wyróżnione. Tym razem podczas Jubileuszowej Gali 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

Uroczysta Gala była okazją do podsumowania dotychczasowej pracy oraz wyróżnienia najbardziej zaangażowanych lokalnych organizatorów Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce.

Z województwa małopolskiego to właśnie Starostwo Powiatowe w Bochni, tuż obok Miasta Krakowa i Gminy Stryszawy zostały docenione. Podziękowania z rąk dr hab. Katarzyny Zalasińskiej - Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa odebrali Sabina Kierepka i Mateusz Mulka z Zespołu Promocji bocheńskiego starostwa.

Bardzo się cieszę, że po raz kolejny Narodowy Instytut Dziedzictwa docenił nasze starania i nagrodził Weekend z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego. Aby przygotować taki projekt, który realizujemy od kilkunastu lat, potrzeba zaangażowania wielu osób i przede wszystkim dużego nakładu pracy. Dlatego jeszcze raz wielkie podziękowania, dla wszystkich, bez których realizacja tak dużego wydarzenia nie byłaby możliwa. O tym jak wielką rangę nabrało to przedsięwzięcie, niech świadczy fakt, że przedtem musieliśmy przekonywać do udziału, a teraz to same instytucje, stowarzyszenia czy nawet osoby prywatne zgłaszają chęć bycia częścią tego weekendowego wydarzenia — zaznacza starosta bocheński Adam Korta.

Warto przypomnieć iż Weekend z Zabytkami to wydarzenie cykliczne, organizowane od 2008 roku, które rokrocznie przyciąga tysiące osób. Mieszkańcy i turyści w drugi weekend września mogą nie tylko zwiedzać nasze najcenniejsze zabytki czy instytucje kultury za darmo, ale również uczestniczyć w spacerach tematycznych, rajdach, spotkaniach, warsztatach, koncertach czy wydarzeniach towarzyszących, których w tym roku było aż siedem. Na stronie zabytków powiatu bocheńskiegoznajdują się informacje podsumowujące każdą z dotychczasowych edycji - kliknij tutaj.

Od 8 lat Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego jest cześcią Europejskich Dni Dziedzictwa, projektu umożliwiającego poznawanie kultury poprzez wydarzenia tematyczne. Stanowi doskonałą okazję do odkrywania historii ludzi i miejsc, które przyczyniły się do ukształtowania kultury i dziedzictwa Europy.

Przez dwa weekendy września w całej Polsce odbyło się ponad 1200 wydarzeń o charakterze artystycznym i naukowym, w których uczestniczyło przeszło 200 tysięcy osób. Nie brakowało wystaw, koncertów, pokazów, spacerów, rajdów, festynów i wielu innych, emocjonujących przedsięwzięć, które na długo pozostaną w pamięci wszystkich osób, które wzięły w nich udział.

Ogólnopolskim koordynatorem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który odpowiada także za promocję projektu w skali całego kraju. Na przestrzeni czasu – przy wsparciu władz samorządowych, dziesiątek organizacji pozarządowych, setek organizatorów poszczególnych wydarzeń oraz mediów tradycyjnych i społecznościowych – powstała wyjątkowa formuła tego projektu.

Europejskie Dni Dziedzictwa są tak wyjątkowe, ponieważ jest to formuła, w której każdy może znaleźć coś dla siebie, niezależnie od zainteresowań, wieku – są to oferty dla całych rodzin. Jednak bez pomysłowości i zaangażowania organizatorów, tego wszystkiego by nie było — podkreśliła podczas swojego przemówienia dyrektor Narodowego Instytutu dziedzictwa, dr hab. Katarzyna Zalasińska.

fot. Narodowy Instytut Dziedzictwa