Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-04-03 15:42:11 przez system

Weź udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej

"Noc, wysiłek, wyzwanie, zmaganie się z samym sobą, pokonywanie wybranej trasy, a wszystko po to, aby zmienić swoje życie i spotkać się z Bogiem" - piszą organizatorzy o istocie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Jej tegoroczna edycja - pod hasłem "Droga Przełomów" - ruszy 7 kwietnia, a w niektórych rejonach już 31 marca.

Zadanie jest jasne: do przejścia kilkadziesiąt kilometrów, w nocy, w milczeniu, zdani na własne siły…
W Bochni Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpocznie się Mszą św. w kościele pw. św. Jana Nepomucena w piątek 7 kwietnia o godz. 20.00. Po niej uczestnicy rozejdą się na trasy.

Do wyboru są 3 trasy:
Św. Anny - czerwona
Bochnia, Brzeźnica, Podgródek, Poręba Spytkowska, Uszew, Żerków, Doły, Porąbka Uszewska, Jadowniki (Bocheniec)
Trasa o długość 33 km i sumie podejść 700 m biegnie w dużej części drogami gruntowymi utwardzonymi i nieutwardzonymi, częściowo drogami i ścieżkami leśnymi. Pokonanie trasy doświadczonemu piechurowi zajmie około 8 godzin.

Na niektórych odcinkach można spodziewać się dużego błota i bardzo głębokich kolein po maszynach rolniczych i leśnych.

Znaczna część trasy przebiega w otwartym terenie, na wzniesieniach, dlatego trzeba być przygotowanym na mocny i zimny wiatr.

W miejscu zakończenia Ekstremalnej Drogi Krzyżowej - na szczycie góry Bocheniec - znajduje się zabytkowy kościół pw. Św. Anny, jednak nie będzie on otwarty. Dlatego też trasa kończy się przy monumentalnym Krzyżu na szczycie wzniesienia. Trasa przeznaczona jest dla wytrwałych wędrowców. Pomimo stosunkowo niewielkiej długości (tylko 33 km) trasa jest bardzo wymagająca ze względu na dużą liczbę podejść pod górę.

Błoto, jakiego można spodziewać się na trasie, wymaga solidnego obuwia, przydadzą się też ochraniacze. Kije trekkingowe znacznie ułatwią wędrówkę.

Matki Bożej Bolesnej – niebieska
Bochnia - Pogwizdów - Zawada - Wola Nieszkowska - Trzciana - Ujazd - Rdzawa - Kamionna - Pasierbiec - Łososina Górna - Limanowa

Trasa o długości 39 km i sumie podejść blisko 1000 m w większości prowadzi drogami asfaltowymi, niewielkie odcinki wymagają przejścia przez las.

Największym wyzwaniem na trasie są strome podejścia w miejscowościach Wola Nieszkowska, Kamionna i Pasierbiec. Na pokonanie tej trasy trzeba zaplanować minimum 12 godzin. Trasa przeznaczona jest dla osób o bardzo dobrej kondycji fizycznej, uprawiających sport regularnie. Z uwagi na wymagający charakter terenu konieczne jest odpowiednie obuwie, ubiór, ewentualnie kije trekkingowe.

Bł. Karoliny – biała
Bochnia - Gorzków - Krzeczów - Ostrów Szlachecki - Zatoka - Okulice - Bratucice - Rudy-Rysie - Łazy - Borek - Borzęcin - Czarnawa - Wał-Ruda - Zabawa

Trasa o długość 44 km i sumie podejść 225 m biegnie drogami asfaltowymi, drogami leśnymi lub ścieżkami polnymi. Na pokonanie tej trasy potrzeba minimum 10 godzin.

Odcinek między Krzeczowem i Ostrowem Szlacheckim prowadzi wałem wzdłuż rzeki Gróbka, gdzie ze względu na duży otwarty teren należy spodziewać się podmuchów zimnego wiatru.

Ostatni 3-kilometrowy etap trasy biegnie drogą wojewódzką 964, gdzie ze względu na brak pobocza i duży ruch samochodów ciężarowych należy zachować szczególną ostrożność!

W Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny z Zabawie o godzine 7:00 w sobotę będzie odprawiana Msza Święta, można też pójść do kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Trasa jest stosunkowo łatwa - brak szczególnych utrudnień czy stromych i długich podejść pod górę, jednak ze względu na długość 44 km wymaga dobrej kondycji.
Długie i proste odcinki, zwłaszcza drogami leśnymi, powodują że wędrówka staje się bardzo monotonna. Kije trekkingowe znacznie ułatwią wędrówkę.

Wszystkie informacje oraz rejestracja na poszczególne trasy – na stronie internetowej: www.edk.org.pl.

W chwili obecnej na wszystkie 3 trasy zapisało się w rejonie bocheńskim 156 osób: 68 do Zabawy, 69 do Jadownik i 19 do Limanowej.