Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-04-04 10:50:10 przez system

Wiceminister zdrowia gościła w Civitas Christiana

W poniedziałek 3 kwietnia w siedzibie Civitas Christiana miało miejsce ważne spotkanie: wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek - Żelazko opowiadała zebranym o czekającej nas reformie zdrowia. Zanim to jednak nastąpiło posłankę z Brzeska przywitały małe bocheńskie artystki - wierszem o Miłosierdziu Bożym i wiosenną melodią, zagraną na skrzypcach.

Na spotkanie przybyły najważniejsze osoby z bocheńskich władz samorządowych: burmistrz Stefan Kolawiński, starosta Ludwik Węgrzyn i wicestarosta Józef Mroczek. Nie zabrakło też radnych miejskich i powiatowych, wójtów bocheńskich gmin oraz dyrektora Szpitala Powiatowego, Jarosława Kyci, a także innych osóbwiązanych ze służbą zdrowia. Wiceminister towarzyszył też Wojciech Grzeszek, wiceprzewodniczący Komisji Opieki Zdrowotnej przy Sejmiku Małopolskim, a zarazem - Przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”.

Józefa Szczurek - Żelazko opowiadała o szczegółach projektu pod nazwą "sieć szpitali". Reforma ta została już przegłosowana przez obie izby parlamentu i ma wejść w życie 1 lipca.

Placówki znajdujące się w sieci będą podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci - wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne. Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ. Sieć będzie też obejmować m.in. ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Na funkcjonowanie tego systemu przeznaczonych będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Pozostałe 9 proc. będzie przeznaczone na konkursy świadczeń, do których będą mogły przystąpić zarówno placówki, które nie zakwalifikowały się do sieci, jaki i szpitale sieciowe, które będą chciały otrzymać finansowanie np. na funkcjonowanie dodatkowych oddziałów.

Pierwsze wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci w każdym województwie będą ogłaszane nie później niż do 27 czerwca br. Do 26 września zostaną one uzupełnione o podmioty lecznicze, które powstaną w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów. Wykazy będą obowiązywały od 1 października 2017 r. przez kolejne 4 lata.

Jak zapewniała wiceminister, reforma Konstantego Radziwiłła ma skrócić kolejki do lekarzy ("choć nigdy nie będzie tak, żeby każdy potrzebujący otrzymał pomoc natychmiast"), a także uprościć procedury przy zawieraniu umów ze szpitalami.

Sporo miejsca poświęcono również sprawom wynagrodzeń w służbie zdrowia. Sprawa podwyżek i płac minimalnych dla pracowników niemedycznych w tej służbie niespodziewanie zdominowała tę część spotkania, która przeznaczona była na pytania i dyskusję ze słuchaczami. Bowiem na spotkanie przybyła dość liczna grupa związkowców z NSZZ "Solidarność" pracowników medycznych, z panią Danutą Kądziołką, przewodniczącą Sekcji Służby Zdrowia Regionu Małopolska "Solidarności".

Okazało się, że ministerstwo zdrowia nie może mieć wpływu na regulacje płac dotyczące pracowników niemedycznych w jednostkach lecznictwa. Takie zamiary spotkały się bowiem z ostrym sprzeciwem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  • Ci ludzie są źle uposażeni, a przy tym w większości jest to elektorat PiS-u - powiedział związkowiec z Nowego Sącza. - Na spotkaniu z nami w Nowym Sączu prezes Kaczyński prosił: Dbajcie o ten elektorat! Co mamy im powiedzieć teraz, po powrocie do domu? - pytał z goryczą pani minister.

Józefa Szczurek - Żelazko radziła, aby związki zawodowe naciskały na dyrektorów medycznych placówek, oni bowiem mogą podwyższać płace pracownikom niemedycznym.
W tym miejscu Wojciech Grzeszek, przypomniał, że posłanka, jeszcze jako dyrektor szpitala w Brzesku, została nagrodzona przez "Solidarność" jako najlepszy pracodawca i że inni dyrektorzy mogą brać z niej przykład.

Nie przekonało to jednak związkowców, którzy wychodzili ze spotkania rozczarowani.

eb