Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2019-09-14 21:19:31 przez Czas2012

Winnica w Łazach pobiła rekord

Powiat podsumowuje Weekend z zabytkami

12 edycja „Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego" przyciągnęła łącznie ponad siedem i pół tysiąca zwiedzających. Przez dwa dni można było za darmo odwiedzać muzea, zabytkowe kościoły, cmentarze, winnice oraz wziąć udział w spacerach tematycznych, warsztatach czy koncertach.
Ten autorski projekt Starostwa Powiatowego w Bochni, poprzez bogatszą z roku na rok ofertę, przyciąga coraz więcej osób, przybliżając tym samym piękno powiatu bocheńskiego i prezentując zabytki o szczególnym znaczeniu i bogatej spuściźnie kulturowej. Po raz kolejny mogliśmy udowodnić mieszkańcom, turystom, wszystkim tym którzy postanowili wziąć udział w weekendowym zwiedzaniu, że powiat bocheński to nie tylko skarbnica możliwości, ale i kopalnia wrażeń – piszą organizatorzy.

W tegoroczny weekend włączyła się Małopolska Organizacja Turystyczna, dzięki której możliwa była promocja wydarzenia poprzez blogerów biorących udział w konkursie realizowanym przez MOT. Na bocheńszczyznę zawitał też Camper Małopolski, który przez dwa dni promował atrakcje Małopolski. Na Placu pod Kominem odbył się Koncert Orkiestry Kopalni Soli Bochnia oraz animacje dla dzieci.

Największym zainteresowaniem cieszyła się Winnica w Łazach, która pobiła wszelkie rekordy popularności. Łącznie w ciągu dwóch dni zwiedziło ją 1200 osób. Kopalnia Soli Bochna, która pomimo tego, że była częściowo płatna, przyciągnęła prawie 1100 turystów. Muzeum Motyli, w tym roku świętowało swój jubileusz w ramach weekendu i przygotowało bogaty oraz ciekawy program z atrakcjami dla dzieci, dzięki czemu muzeum zwiedziło prawie 800 osób.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również spacery tematyczne, a w tym roku było w czym wybierać. Szlakiem NaCl można było podążać ze Stanisławem Morozem, a szlakiem znanych osób i szlakiem Króla Kazimierz Wielkiego z Zofią Sitko. Na spacer można było się również wybrać z Renatą Jonak po Nowym Wiśniczu, a po Lipnicy i na Kamienie Brodzińskiego z Beatą Sową, Grażyną Kałamejką i Bronisławem Muchą.

Podczas spaceru szlakiem żydowskim zaprezentowano tablicę donacyjną, z nazwiskami osób, które ufundowały Pomnik Ofiar Holocaustu, zlokalizowany przy zbiegu ulic Solna Góra i Niecała.

Po raz pierwszy udostępniono Archiwum Państwowe w Bochni, gdzie można było zobaczyć m.in. najstarszą księgę ławniczą czy dokumenty z pieczęciami królewskimi.

Na zwiedzających czekały również warsztaty w Muzeum Książki Kucharskiej, w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Wiśniczu czy Gospodarstwie Pasiecznym u Kiejdów.

Na zakończenie pierwszego dnia odbył się Koncert Evening Standard, a w niedzielne popołudnie odbyło się muzyczne zakończenie z wieloma atrakcjami.
Nie zabrakło również dobroczynnych akcentów, gdyż podczas wydarzeń zbierano środki na podopiecznych Fundacji Auxilium Jakuba Surmę i Lilke Stanisz, na których zebrano około 2 000 zł.