Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2018-04-05 21:08:21 przez system

Wiśnicz też ma alkomat

Nie tak dawno pisaliśmy o ogólnodostępnym alkomacie, który Gmina Bochnia zakupiła z przeznaczeniem dla Komendy Powiatowej Policji w Bochni. Okazało się, że od 1 marca 2018 do 3 kwietnia tegoż roku aż 340 osób sprawdziło tam swoją „zdolność do kierowania pojazdem mechanicznym”.

/media/data/upload/Kwiecien/Kwiecien 2018/Alkomat Wisnicz.jpgNic dziwnego, że inne samorządy idą tym śladem. Komisariat Policji w Nowym Wiśniczu otrzymał ogólnodostępny alkomat zakupiony przez Urząd Miasta w Nowym Wiśniczu. Urządzenie to przeznaczone jest dla osób, które przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdu chcą upewnić się czy nie pozostają pod działaniem alkoholu. W Komisariacie Policji w Nowym Wiśniczu alkomat zamontowany zostanie w miejscu ogólnodostępnym, przy wejściu na teren jednostki.

Alkomat wyposażony jest w zrozumiałą dla każdego instrukcję obsługi i daje czytelny wynik w zakresie obecności alkoholu w organizmie badanego.

Identyczne urządzenie na początku marca 2018 roku bocheńskiej Policji przekazał Wójt Gminy Bochnia Pan Marek Bzdek. Zostało ono zamontowane w recepcji budynku Komendy Powiatowej Policji w Bochni. O tym jak trafna to była inicjatywa świadczy ilość przeprowadzonych badań. Od dnia przekazania, tj. 1 marca 2018 roku do dnia 3 kwietnia 2018 roku urządzeniem tym przebadało się 340 osób.

Policja pragnie docenić zaangażowanie samorządów na rzecz poprawy bezpieczeństwa, szczególnie w ruchu drogowym. Z pewnością brak takiego urządzenia spowodował by to, że spośród 340 osób, które do tej pory się „przebadały” wiele bez świadomości co do swojego stanu psychofizycznego mogło wsiąść za kierownicę i prowadzić pojazd, a tym samym narazić innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo, a siebie na odpowiedzialność karną.

W 2017 roku bocheńska policja „wyłapała” w naszym powiecie 251 nietrzeźwych kierowców. Za jazdę po pijanemu grożą surowe kary: utrata prawa jazdy, wysoka grzywna, a nawet do 2 lat więzienia. Alkomaty w budynkach policji zapewne zmniejszą liczbę siadających za kółko „po kielichu”, i to bez drastycznego udziału wymiaru sprawiedliwości. Bezpieczniej dla nas wszystkich, bezpieczniej dla kierowców. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi w Polsce 0,2%. Warty 2500 złotych alkomat na ręce Komendanta Powiatowego Policji w Bochni inspektora Tadeusza Stachaka i Komendanta Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu aspiranta sztabowego Mariusza Mardosza przekazała osobiście Pani Burmistrz Nowego Wiśnicza Pani Małgorzata Więckowska.