Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-09-29 21:43:01 przez system

Woda znacznie podrożeje?

Wszelkie podwyżki cen wody - i te duże i te małe - są zawsze gorąco komentowane. Tak już jest, że bardziej obchodzą nas ceny wody od np. cen prądu i gazu. Bo wiadomo - bez wody egzystować się po prostu nie da.

Dlatego duże ożywienie w sali posiedzeń Rady Miasta wywołała informacja prezesa MPWiK, Zbigniewa Rachwała, że rząd przygotowuje nowelizację ustawy Prawo Wodne, która może rykoszetem uderzyć w zwykłych konsumentów wody pitnej.

Otóż wedle przecieków ustawa ta drastycznie podniesie opłaty za tzw. szczególne korzystanie z wód, co dotyczy m.in. przedsiębiorstw wodociągowych. Gdyby proponowane podwyżki miały rzeczywiście wejść w życie to, jak wyliczył Z. Rachwał, woda dla Bochni może zdrożeć nawet o 17%.

Mówi się też o tym, że pod rządami nowej ustawy zatwierdzaniem cenników opłat za wodę ma zająć się urząd regulacyjny, wspólny dla całego kraju, na wzór istniejącego już Urzędu Regulacji Energetyki, zatwierdzającego ceny prądu i gazu.

Pomysły Warszewy nie podobają się oczywiście na dole, jest w tej sprawie wiele protestów, zobaczymy więc, jaki kształt nabierze ostatecznie nowa ustawa.

Mieszkańcy Bochni i tak potencjalnie mają szczęście, bowiem kondycja finansowa MPWiK jest bardzo dobra, więc przy odrobinie dobrej woli ze strony miejskich decydentów część kosztów planowanej podwyżki można by przenieść na barki Wodociągów, by ulżyć w ten sposób odbiorcom. Czy tak będzie czas pokaże.