Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2018-10-22 21:33:39 przez system

Włodarze gmin w powiecie bocheńskim

Trzy powtórki, dwie dogrywki, jedna nowość i jedna niewiadoma

Kto wygrał wybory na wójta i burmistrza w pozostałych, oprócz Bochni. gminach powiatu bocheńskiego?

Wczorajszy dzień upłynął całkiem spokojnie dla Tomasza Gromali z Lipnicy Murowanej. Dotychczasowy wójt był zarazem jedynym kandydatem w Gminie na to stanowisko. Dzisiejszy dzień był zapewne dniem jak co dzień w jego pracy.

W Nowym Wiśniczu walczą o fotel burmistrza dwie panie: dotychczasowa burmistrz Małgorzata Więckowska i młodsza od niej prawie o pokolenie Renata Kierepka. Co ciekawe, obie panie wywodzą się z Leksandrowej. PKW jak na razie nie podało wyniku tych zmagań.

W dwóch gminach dojdzie do dogrywki. Ciekawa jest sytuacja w gminie Trzciana, gdzie dotychczasowy, wieloletni wójt Józef Nowak dostał mniej głosów(38%) od swojego konkurenta, Cezarego Stawarza (49%). Jest to o tyle frapujące, że Józef Nowak wydawał się w wójtem „wiecznym”. Przed laty nie przeszkodził mu nawet prawomocny wyrok sądu o poświadczenie nieprawdy w sprawie wykorzystania unijnej dotacji. Rada Gminy Trzciana nie zwolniła go wtedy ze stanowiska.

Dogrywka będzie również w Łapanowie. Tu dotychczasowy wójt Rober Roj (39% głosów) będzie walczył w drugiej turze z Andrzejem Śliwą (35%). W tej konkurencji wystartował też Jan Kulig, długoletni łapanowski wójt, pokonany przez Roberta Roja w przedostatnich wyborach. Wczoraj otrzymał 26,5%.

Bez zmian będzie w gminie Rzezawa i w gminie Drwinia. W tej pierwszej Mariusz Palej, dotychczasowy wójt, pokonał aspirującego do tego stanowiska Zbigniewa Biernata. Mariusz Palej uzyskał 56% głosów, Zbigniew Biernat – 35%.

W gminie Drwinia walczyło dwóch konkurentów. Mirosławowi Siudakowi z PiS nie udało się jednak pokonać dotychczasowego wójta, Jana Pająka, który dostał 62% głosów.

I wreszcie - Żegocina. To jedyna gmina, gdzie o urząd wójta nie starał się dotychczasowy gospodarz. Jerzy Błoniarz zrezygnował z tego wyścigu. Jego następcą został Wojciech Wrona (51% głosów) walczący z Janem Marcinkiem (36%).

Dziś już wiemy, że burmistrzem miasta o gminy Nowy wiśnicz została ponownie pani Małgorzata Więckowska.