Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2020-07-21 11:24:20 przez Czas2012

Wojsko pomogło w przeprowadzce SOSW

Funkcjonujący dotychczas w trzech budynkach Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. ks. J. Twardowskiego będzie miał jedną siedzibę przy ul. Kazimierza Wielkiego 67. O tym już informowaliśmy (czytaj TUTAJ). Taką decyzję podjął Zarząd Powiatu Bocheńskiego, który jest organem prowadzącym placówkę. Obecnie trwają prace remontowe i przeprowadzka.

W przeprowadzce pomagają żołnierze z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. brygady Leopolda Okulickiego – informują urzędnicy powiatu bocheńskiego.

Pierwotny stan wyglądał następująco: Szkoła Podstawowa i Branżowa I st. dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim mieściła się w budynku przy ul. Stasiaka 1A, dzieci z przedszkola, wczesnego wspomagania rozwoju oraz uczniowie z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym mieli zajęcia przy ul. Kazimierza Wielkiego 67. Wychowankowie spoza Bochni mieszkali w budynku przy ul. Stasiaka 8.

Organizacyjnie było to trudne do pogodzenia, wiązało się z przeprowadzaniem naszych niepełnosprawnych uczniów pomiędzy budynkami. Szczególnie stanowiło to dyskomfort w czasie niepogody czy też zimą – mówi Teresa Jaszczyńska, dyrektor Ośrodka. *Teraz będzie zdecydowanie lepiej. *

Jednak zmiana lokalowa to ogromna operacja logistyczna, związana z przewiezieniem wyposażenia placówki. Dyrektor Ośrodka zwróciła się więc z prośbą o pomoc do dowództwa 11 Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Decyzja była pozytywna i do Bochni zostało skierowanych kilkunastu żołnierzy oraz samochód ciężarowy. Bez pomocy żołnierzy przeniesienie kilkudziesięciu szaf, łóżek oraz sprzętu kuchennego byłoby niemożliwe.

W Ośrodku pracuje zdecydowana większość kobiet – mówi Marcin Śmigla, który koordynuje przeprowadzkę.

To nie koniec prac. Teraz w budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego będzie wykonywany remont, żeby zaadaptować pomieszczenia do celów edukacyjnych. Po jego zakończeniu przenoszone będzie wyposażenie szkoły.

Nie ukrywam, że liczę na wsparcie żołnierzy, bo bez nich trudno będzie wykonać tą pracę. Równocześnie dziękuję za dotychczas okazaną pomoc. To piękny gest ze strony wojska. Dziękuję też nauczycielom i wychowawcom, którzy z zaangażowaniem poświęcili swój wakacyjny czas – dodaje Teresa Jaszczyńska, dyrektor Ośrodka.

Do przedszkola i poszczególnych szkół w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym uczęszcza blisko 160 uczniów. Ponadto wczesnym wspomaganiem rozwoju objętych jest 70 dzieci. Dzieci spoza Bochni mają zapewnione bezpłatne zakwaterowanie.

Info: Powiat Bocheński