Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-08-07 11:54:30 przez system

Wspominano Światowe Dni Młodzieży

W minioną sobotę (5 sierpnia) w amfiteatrze Parku Rodzinnego Uzbornia mieszkańcy Bochni wspominali Światowe Dni Młodzieży. To już rok jaki minął od tego bezprecedensowego wydarzenia jakie miało miejsce w Krakowie zeszłego lata. W Bochni przez kilka dni zamieszkiwało ponad 5 tys. młodych ludzi z Hiszpanii, którzy przybyli na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie.

Pierwsze autokary pojawiły się w Bochni 25 lipca zeszłego roku. Przez kilka dni przez Bochnię przechodziły grupy Hiszpanów. Młodzi i bardzo młodzi pielgrzymi, którzy zawładnęli Bochnią spotykali się wszędzie z wielką sympatią. Do grup idących chodnikiem (zawsze "pod sztandarami"!) przypadkowi ludzie machali rękami, pozdrawiali klaksonami. Hiszpanie byli niezwykle spontaniczni, otwarci, łatwi w kontakcie mimo bariery językowej. Widząc aparat fotograficzny w czyichś rękach, natychmiast, ze śmiechem, ustawiali się do zdjęcia.

Do zeszłorocznego przyjazdu pielgrzymów Bochnia przygotowywała się poprzez dziesiątki spotkań organizacyjnych. „Gościliśmy młodych Hiszpanów, których zapewne wszyscy zapamiętamy jako bardzo pogodnych, uśmiechniętych i pełnych ekspresji uczestników Światowych Dni Młodzieży” – pisał burmistrz miasta w liście z podziękowaniem. „W mieście zapanowała radosna i świąteczna atmosfera, a towarzyszące przyjazdowi pielgrzymów do nas wydarzenia, dodatkowo zdynamizowały i ubarwiły te wspaniałe, wyjątkowe dni”.

Oczywiście centralnym punktem i najbardziej zapadłym w pamięć był Festiwal Młodych: por siempre Señor, kiedy to na bocheńskim rynku odbył się niesamowity spektakl polsko-hiszpański oraz zapanowała niebywała, spontaniczna i radosna atmosfera. Zobacz TUTAJ i TUTAJ

By przypomnieć i upamiętnić te dni na deskach bocheńskiego amfiteatru 5 sierpnia wystawiono spektakl taneczno-muzyczno-pantomimiczny The Secret Garden (Tajemniczy Ogród), który w czasie Festiwalu Młodych prezentowany był kilkukrotnie w krakowskim sanktuarium Jana Pawła II.

Spektakl opowiada o przyjaźni i dobroczynnej mocy natury. Wyreżyserowany został przez Andrzeja Starowicza a wystąpili w nim m.in. tancerze znani z programów: „Mam Talent”, „Got To dance” czy „You Can Dance”. Byli wśród nich i mieszkańcy Bochni lub okolicznych miejscowości.

Przedstawienie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem hymnu Światowych Dni Młodzieży "Błogosławieni miłosierni". Organizatorem wydarzenia był Wydział Promocji i Rozwoju Miasta.

Światowe Dni Młodzieży, które przeżywaliśmy w zeszłym roku na przełomie lipca i sierpnia, były wydarzeniem, które na długo zapadły w pamięć mieszkańców i do dziś mają swą kontynuacje – mówił Tomasz Ryncarz z Wydziału Promocji Miasta.

Faktem jest, że młodzież hiszpańska jest nie tylko przyjaźnie wspominana ale zawiązano wiele przyjaźni co skutkuje teraz wzajemnymi kontaktami czy rewizytami.

Przed spektaklem mieszkańcy mogli zobaczyć wystawę zdjęć przypominających Światowe Dni Młodzieży w Bochni. Przedstawienie natomiast zakończyło się wspólnym odśpiewaniem hymnu Światowych Dni Młodzieży "Błogosławieni miłosierni".

Relacja video: Gość Niedzielny TUTAJ

Foto: Maciej Piątek, UM