Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-02-29 19:34:38 przez system

Wykazali się wiedzą o Niezłomnych

Dlaczego przez długie lata bocheński Pomnik „Poległym za Wolność 1914-20” nazywano "Pomnikiem Milicjanta" albo ile lat po wojnie zginął ostatni Niezłomny – na te i kilkanaście innych, trudnych pytań w zakresie tematyki związanej z Żołnierzami Wyklętymi odpowiadało 19 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu bocheńskiego - uczestników finału konkursu wiedzy, przeprowadzonego 29 lutego w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych przystąpili do finału jako ostatni – po uczniach szkół podstawowych i gimnazjów. W ciągu 30 minut musieli odpowiedzieć na 21 pytań z tematyki praktycznie nieobecnej w szkolnych programach nauczania.

Najlepiej opanował tę wiedzę Stanisław Kasiński z I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni, który wyprzedził swego szkolnego kolegę Huberta Janika i ucznia Zespołu Szkół nr 2 – Kacpra Bożyńskiego.

Zwycięzcami wśród uczniów szkół podstawowych zostali ex-aequo Paweł Jarosz (SP Okulice) i Anna Kawalec (SP nr 5 w Bochni), trzecie miejsce zajął Max Śleziak (SP nr 2 w Bochni).

W kategorii gimnazjów bezkonkurencyjni okazali się uczniowie Gimnazjum nr 1 w Bochni, którzy zajęli wszystkie 3 punktowane miejsca. Wygrał Dominik Zwierniak przed Filipem Rzepeckim i Agnieszką Zwierniak.

Wręczenie nagród zwycięzcom odbędzie się we wtorek 1 marca w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Bochni o godz. 16.30.