Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2023-07-08 12:08:02 przez KacperGlod

Za nami Święto Bocheńskich Organizacji Pozarządowych. Piknik na Uzborni

W niedzielę, 2 lipca w Parku Rodzinnym Uzbornia panowała rodzinna atmosfera, gdyż na piknik całymi rodzinami przybyli licznie mieszkańcy miasta i okolic, by świetować kolejną edycję Święta Bocheńskich Organizacji Samorządowych.

Na wszystkich przybyłych czekało mnóstwo atrakcji oraz ciekawy program artystyczny. Na pikniku wystawiło się ponad 20 podmiotów i każdy z nich przedstawił zainteresowanym zakres swojej działalności. Na każdym stoisku można było poznać przedstawicieli organizacji, które dla odwiedzających – zarówno tych dużych, jaki małych – przygotowały wiele niespodzianek.

Całe godziny można było spędzić na pokazach – przykładowo symulatora lotów modeli lotniczych, edukacyjnych warsztatach, sianiu kwiatów i ziół do doniczek czy zajęciach plastyczno-artystycznych oraz różnorodnych animacjach dla dzieci. Dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyło się malowanie twarzy oraz efekty zabaw z balonami. Jedną z atrakcji tegorocznego pikniku było tworzenie mydełek glicerynowych według własnego projektu, które każdy z uczestników warsztatów mógł zabrać ze sobą. Można było zapoznać się z dorobkiem wystawców, którzy chętnie prezentowali m.in. publikacje i czasopisma, modele szybowców i motoszybowców oraz rękodzieło artystyczne, w tym makramy i wianki. Nie obyło się bez degustacji przygotowanych smakołyków oraz wymiany przepisów kulinarnych. Wszyscy mogli obejrzeć z bliska historyczne stroje i książki z okresu 20-lecia międzywojennego oraz zapoznać się z symulatorem wad wzroku i innymi gadżetami dla osób niedowidzących i niewidomych.

Na chętnych czekała również oferta wycieczek pieszych, rowerowych oraz autokarowych, pozwalających odkrywać uroki Polski oraz pobliskich krajów oraz informacje dotyczące zdobywania odznak turystyczno – krajoznawczych, w tym najnowszej czyli Bocheńskiego Gwarka. W to niedzielne popołudnie znalazło się miejsce także na odrobinę rywalizacji podczas zawodów strzeleckich, marszobiegu wielopokoleniowego oraz różnych gier i zabaw rekreacyjno-sportowych. Podczas pikniku nie zabrakło również tematów ważnych dla naszej przyszłości. Można było porozmawiać o ekologii, zaczerpnąć informacji na temat odnawialnych źródeł energii i otrzymać roślinkę oczyszczającą powietrze. W ramach profilaktyki zdrowotnej udzielano porad z zakresu chorób cukrzycy i szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców, a wiele osób skorzystało z możliwości zbadania poziom cukru i zmierzenia ciśnienia krwi.

W strefie służb mundurowych policjanci, strażacy i strażnicy miejscy zaprezentowali swój sprzęt i pojazdy, zapoznając nas z zasadami udzielania pierwszej pomocy i bezpieczeństwa drogowego. Najmłodsi chętnie robili sobie zdjęcia i przybijali „piątki” z najbardziej popularną i zauważalną postacią pikniku, czyli strażnikiem Wojtusiem. Wielu uczestników Pikniku opuszczało Uzbornię z nagrodami lub drobnymi upominkami.

W trakcie pikniku nie zabrakło także elementów artystycznych. Jako pierwsze na scenie zaprezentowało się Stowarzyszenie Ochronka Dom-Serce-Ludzie z teatrzykiem dla dzieci „Legenda o świętej Kindze”, po którym nastąpiło uroczyste otwarcie Święta Bocheńskich Organizacji Pozarządowych przez Burmistrza Miasta Bochnia Stefana Kolawińskiego. Ważnym momentem pikniku były podziękowania złożone Panu Mieczysławowi Balickiemu założycielowi i prezesowi Ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Promień” w Bochni za wieloletnią pracę na rzecz bocheńskiego sportu oraz nieoceniony wkład w kształtowanie wielu pokoleń bocheńskich strzelców.

Następnie na deskach amfiteatru zaprezentowali się uczniowie z działającego przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni Stowarzyszenia „Dla Muzyki”, a chwilę później w ramach Stowarzyszenia Partytura ze swoim koncertem wystąpiło trio dęte. Piosenki z danych lat, w pięknych strojach, zaprezentowali chórzyści „Złotej Jesieni” pod kierownictwem Pana Marcina Korbuta. Przedostatnim punktem programu był pokaz tańca w wykonaniu podopiecznych Sportowego Klubu Tanecznego „REGIS”. Mieliśmy okazje podziwiać zarówno młodsze, jak i starsze pary tancerzy, w tym mistrzów w tej dziedzinie. Program artystyczny zakończył się koncertem finałowym, w którym wystąpili uczestnicy drugich wakacyjnych Rozrywkowych Warsztatów Orkiestrowych, prowadzonych w Miejskim Domu Kultury przez Pana Wojciecha Zwierniaka.

Dla organizacji pozarządowych – stowarzyszeń i fundacji – „Rodzinna Niedziela z NGO” to świetna okazja do zaprezentowania siebie, zintegrowania z mieszkańcami i zachęcenia ich do uczestnictwa w prowadzonych akcjach. W tym roku na pikniku swoją działalność zaprezentowali:

 • Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej
 • Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „NAJEMNICY BOCHEŃSCY”
 • Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Bochni
 • Ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Promień” w Bochni
 • Polski Związek Niewidomych Koło Powiatowe w Bochni
 • Stowarzyszenie „OCHRONKA DOM-SERCE-LUDZIE”
 • Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Oddział w Bochni
 • Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Bochni
 • Stowarzyszenie Klub Seniora ROZALKA
 • Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym oraz Dzieciom i Młodzieży „Auxilium”
 • Stowarzyszenie Kulturalne Chór „Złota Jesień”
 • Stowarzyszenie MANKO
 • Towarzystwo Sportowe „MOSIR” Bochnia
 • Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni „Dla Muzyki”
 • Stowarzyszenie Partytura
 • Klub Modelarstwa Lotniczego im. Dywizjonu 316 Miejskiego Domu Kultury
 • Sportowy Klub Taneczny „REGIS”
 • Ekodoradca UM Bochnia
 • Doradca ds. klimatu i środowiska Starostwa Powiatowego w Bochni
 • Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Bochni
 • Straż Miejska w Bochni
 • Ochotnicza Straż Pożarna Kolanów
 • Komenda Powiatowa Policji w Bochni

Fot. UM Bochnia