Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-02-28 18:21:16 przez system

Zapisz się na Esktremalną Drogę Krzyżową

18 marca Mszą św. o godz. 20.00 w kościele św. Jana Nepomucena rozpocznie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Zostały wytyczone dwie jej trasy: do Porąbki Uszewskiej oraz do Limanowej.

Trasa do Porąbki Uszewskiej liczy 31 km, natomiast do Limanowej 38 km.

Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK) to wydarzenie religijne zainicjowane przez ks. Jacka Stryczka, przygotowane przez niego wraz z duszpasterstwem "Męska Strona Rzeczywistości".

Ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest przeniesienie nabożeństwa drogi krzyżowej poza budynek kościoła, przekształcenie jej w pieszą, nocną wędrówkę oraz głębokie przeżycie i doświadczenie własnej słabości. Ideą przyświecającą EDK jest schemat "wyzwanie, droga, zmaganie, spotkanie".

Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest zorganizowaną pielgrzymką, lecz indywidualną praktyką religijną. Sztab EDK dostarczają jedynie rozważań na stacje drogi krzyżowej i propozycję tras, ale samo ich pokonanie i decyzja o ostatecznym kształcie trasy należy do uczestników. Uczestnicy pokonują trasy w grupach nie większych niż 10 osób.

Zgodnie z zaleceniami pomysłodawców], trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej powinna:
• mieć co najmniej 20 km
• wymagać od uczestnika co najmniej 8 godzin marszu,
• biec poza głównymi drogami i poza terenami zaludnionymi,
• być pokonywana w nocy,
• być pokonywana w milczeniu.

Co roku coraz więcej osób w całej Polsce (i nie tylko) wychodzi na szlaki EDK, aby w nocy, w zmęczeniu i chłodzie spotkać się z Jezusem na trasie o długości około 40 kilometrów. Tutaj Misterium Męki Pańskiej naprawdę potrafi zaboleć.

Udział w EDK jest okazją do spotkania z Bogiem i pozwolenia Mu prowadzić się nawet, gdy nogi odmówią posłuszeństwa, a Twoja pewność siebie legnie w przydrożnym rowie. To wyzwanie to zgoda na trudne warunki, zmęczenie, zimno, czasem ból. Paradoksalnie jednak mogą one bardzo pomóc otworzyć się na medytację i modlitwę pokazując prawdę o własnych ograniczeniach, do których możesz Jego zaprosić.

Bliższe informacje w kancelarii parafialnej oraz na stronie internetowej www.edk.org.pl.