Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2018-05-25 20:38:57 przez system

Żegocina: wójt gminy w sprawie roszczeń żydowskich

24 maja w Sądzie Rejonowym w Bochni odbył się wznowiony proces między potomkami żydowskich właścicieli kontra gmina Żegocina. Relację z przebiegu procesu można przeczytać TUTAJ. W sprawie roszczeń żydowskich oświadczenie wydał także wójt gminy Żegocina Jerzy Błoniarz.

Stanowisko Wójta Gminy Żegocina:

Sprawa odzyskania mienia pożydowskiego w Gminie Żegocina poruszyła środowisko naszej małej miejscowości - wszystkich - nie tylko osoby bezpośrednio zaangażowane w sprawę. Jestem Wójtem tej gminy ponad 20 lat i zawsze się starałem dobrze gospodarować, aby centrum naszej miejscowości, gdzie znajdują się działki objęte roszczeniami, było funkcjonalne, zadbane i estetyczne.

Moje stanowisko w tej sprawie wspomnianych roszczeń jest następujące:

  1. Ja osobiście rozumiem tragedię rodzin żydowskich, które straciły często bliskich, o także swoje mienie w wyniku zawieruchy wojennej, ale jesteśmy zdeterminowani, aby bronić przekazanej nam ziemi, budynków, lasów.

  2. Majątki zostały przekazane Gminie, Gminnej Spółdzielni, Lasom Państwowym, Policji przez Skarb Państwa zgodnie z literą prawa i zostały przyjęte w dobrej wierze, a osoby prywatne nabyły je także zgodnie z prawem.

  3. Od ponad 70 lat traktujemy otrzymane grunty jako nasze. Jako Gmina wybudowaliśmy na nich obiekty publiczne, w tym budynek urzędu gminy, budynek centrum kultury, ośrodek zdrowia; mamy parkingi, drogi, place zabaw. Aktualnie rozbudowujemy park rekreacyjny i planujemy dalsze inwestycje, np. budowę żłobka. Podobnie jest z innymi instytucjami i osobami prywatnymi.

Z poważaniem

mgr Jerzy Błoniarz

Wójt Gminy Żegocina

O Jedwabnem, Lechu Kaczyńskim i roszczeniach żydowskich czytaj także: TUTAJ

Urojone roszczenia żydowskie - czytaj także: TUTAJ