Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-01-09 08:10:06 przez eb

ZOL czy droga? Oto jest pytanie!

Rozbudowa drogi powiatowej Bochnia – Uście Solne oraz budowa Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego wraz z hospicjum przy ul. Karolina to dwie największe inwestycje zaplanowane przez Powiat na rok 2021. Na pierwszy cel budżet przewiduje 6, 5 mln zł, na drugi – 4 mln.

Podczas ostatniej, grudniowej sesji klub radnych PiS, ustami Mariusza Zająca zaproponował, aby na ZOL przeznaczyć nie 4, a 8 mln zł. Ponieważ była to sesja budżetowa, radca prawny wyraził opinię, że klub PiS, składając taki wniosek, musi wskazać źródło tych dodatkowych 4 mln, tak aby nie powiększać deficytu budżetowego. Radni PiS zaproponowali, aby zabrać te pieniądze „z drogi” Bochnia – Uście Solne.

Starosta Adam Korta stwierdził, że wspomniana droga, 1424k, miała być przebudowywana już za poprzedniej kadencji. Jednak wskutek niekorzystnych przetargów na wykonawstwo, ostatecznie zrezygnowano z tego projektu, choć było już dofinansowanie zewnętrzne. Wezwał przy tym do tablicy ówczesnego wicestarostę z ramienia PiS, Józefa Mroczka. Choć na sesji był obecny główny decydent, czyli ówczesny starosta Ludwik Węgrzyn.

Adam Korta wyjaśnił, że ZOL nie powstanie w ciągu jednego roku, że na następne lata przewidywane są kolejne kwoty z budżetu Powiatu, a także ze środków zewnętrznych, m. in. z Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Pojedźcie panowie na którekolwiek zebranie wiejskie w Majkowicach czy Bogucicach i powiedzcie mieszkańcom, że remont tej drogi jest niepotrzebny – poradził klubowi PiS. Droga jest w fatalnym stanie. Dodajmy, że psuje też wizerunek Powiatu w oczach tych wszystkich, którzy zjeżdżają z autostrady i udają się w kierunku północnym.

Przy tej okazji radny Józef Radzięta upomniał się o inną powiatową drogę w gminie Lipnica Murowana. Jak mu jednak objaśniono, Lipnica w ostatnich latach otrzymała przeszło 10 mln na inwestycje drogowe, podczas kiedy na północy powiatu ostatnio inwestowano w 2009 roku. (Nie jest to do końca prawdą, gdyż w 2014 roku, przed wyborami samorządowymi ekipa Jacka Pająka wyremontowała tam kilkusetmetrowy odcinek drogi 1424k na zakręcie w Majkowicach).

Radny Ludwik Wegrzyn stwierdził, że drogi powiatowe są w niezłym stanie. Nie chciał też zmian w budżecie na 2021 rok, a całą dyskusję o tym kto otrzymał więcej a kto mniej na drogi – za niezgodną z tematem obrad, czyli z budżetem 2021.

Nie zgodziła się z nim przewodnicząca Bernadetta Gąsiorek.
Inwestycje drogowe to są właśnie sprawy budżetowe. Decydujemy tutaj, czy wybudować chodnik, który będzie porastał trawą, czy naprawiać zniszczone drogi. Wszędzie żyją ludzie, którzy chcą wygodnie dojechać do swoich domów i musimy ich traktować jednakowo.

Ostatecznie zmian w planowanym budżecie nie dokonano.

eb