Kategoria: Gminy powiatu
Opublikowano: 2021-07-06 21:41:00 przez Czas2012

Lipnica: prezydent spotkał się z mieszkańcami

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy

5 lipca prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką gościł w Lipnicy Murowanej. Celem wizyty – jak podaje Urząd Gminy w Lipnicy było spotkanie z mieszkańcami ale także była to okazja do odsłonięcia tablicy upamiętniającej śp. Marię i Lecha Kaczyńskich, fundatorów dzwonu „Maria”, który został przekazany parafii w 2010 roku, tuż przed katastrofą smoleńską.

Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej jej poświęcenia dokonał Dziekan Dekanatu Wiśnicko-Lipnickiego Ryszard Kołodziej.
Mam nadzieję, że ufundowany przez Lecha Kaczyńskiego dzwon w Lipnicy Murowanej będzie na wieki stanowił pamiątkę tego, że prezydent dostrzegał potrzeby różnych miejscowości w całej Polsce, nie tylko wielkich miast - powiedział podczas krótkiego przemówienia prezydent Andrzej Duda.

Dzwon „Maria” został przekazany społeczności Lipnicy Murowanej 28 marca 2010 r. - po raz pierwszy bił 18 lipca tego roku. Lipniczanie chcieli podziękować prezydentowi Kaczyńskiemu za dar, ale nie zdążyli.

Wojskową Asystę Honorową sprawowała 6 Brygada Powietrznodesantowa z Krakowa. Historię fundacji dzwonu oraz budowanej od lat więzi Lipniczan z Panem Prezydentem przedstawiła prowadząca uroczystość Pani Agnieszka Żołna-Zdunek, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej. W trakcie spotkania Pana Prezydenta z mieszkańcami Pani Prezydentowa poświęciła swój czas na specjalne spotkanie z przedstawicielkami kół gospodyń i zespołów obrzędowych. W wizytę prezydenta wpisana była również uroczystość odznaczenia Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie 9 par z terenu gminy. Parze Prezydenckiej podczas wizyty towarzyszyli Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik oraz Kapelan Prezydenta ks. Zbigniew Kras. Uroczystości swoją obecnością zaszczycili Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita - Wojewoda Małopolski, I Wicewojewoda Małopolski Józef Leśniak, Posłowie na Sejm: Józefa Szczurek - Żelazko, Anna Pieczarka, Stanisław Bukowiec oraz Arkadiusz Mularczyk wraz z małżonką. W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele służb mundurowych. Gospodarzami uroczystości byli Wójt Gminy Tomasz Gromala oraz Proboszcz Parafii ks. Mariusz Jachymczak

Podczas ceremoni wręczania medi za długoletnie pożycie małżeńskie odznaczeni zostali:

Państwo Zofia i Włodzimierz CHOCHLIŃSCY
Państwo Irena i Jan ĆWIKOWIE
Państwo Kazimiera i Szymon DUŚKOWIE
Państwo Helena i Edward FITRZYKOWIE
Państwo Stanisława i Jan KOŁODZIEJOWIE
Państwo Izabela i Andrzej PAPROTOWIE
Państwo Maria i Roman PRZYBYŁKOWIE
Państwo Krystyna i Władysław RYSAKOWIE
Państwo Maria i Stanisław ZIĘBOWIE

Foto: Urząd Gminy Lipnica Murowana

Czytaj także: Prezydent Andrzej Duda, chrześcijaństwo, judaizm ...