Kategoria: Gminy powiatu
Opublikowano: 2022-12-16 21:49:06 przez Czas2012

Lipnica: Stanisław Wieciech finalistą konkursu "Pamięć i Tożsamość"

Stanisław Wieciech pochodzący z Lipnicy Murowanej, mający 95 lat prezes Gminnego Koła Kombatantów, został nagrodzony najwyższym wyróżnieniem wojewódzkim. Dzisiaj w Operze Krakowskiej odbyła się uroczysta, finałowa gala konkursu "Pamięć i Tożsamość". Pan Stanisław został uhonorowany pierwszym miejscem i nagrodą finansową w kategorii "Osoba".

W imieniu władz województwa nagrody wręczali wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wojtek Skruch i radny Województwa Piotr Dziurdzia. Całość wydarzenia uświetniali artyści i przyjaciele Opery Krakowskiej.

Osoby, które mogły ubiegać się o wyróżnienie, to takie, które poprzez swoją działalność i zaangażowanie w projekty, bądź wydarzenia poruszające tematykę historyczną przyczyniły się do propagowania historii Polski i postaw patriotycznych, pasjonaci i patrioci, którzy z własnej inicjatywy i często własnym nakładem środków finansowych realizują ważne z punktu widzenia społeczności lokalnych działania o charakterze historyczno-patriotycznym.

Cieszę się, dorobek Pana Stanisława, ujęty w złożonym przez Urząd Gminy wniosku, był przekonujący dla Kapituły i Zarządu Województwa Małopolskiego. Za całokształt patriotycznych działań, które nadal podejmuje mimo 95 lat jakie ma już za sobą, nagroda ta jest należnym wyróżnieniem i podsumowaniem bogatej działalności społecznej. Gratuluję i życzę dużo zdrowia, bo pomysłów i chęci do działania Panu Stanisławowi nie brakuje - napisał wójt Lipnicy Murowanej Tomasz Gromala.

Podczas przemówienia, po podziękowaniach, Pan Stanisław wspomniał akcję odbicia więźniów politycznych z więzienia w Nowym Wiśniczu. Poprosił także zgromadzonych o chwilę ciszy, aby uczcić wszystkich poległych w obronie Ojczyzny.

Nie jest to pierwsze wyróżnienie dla Stanisława Wieciecha. W 2016 roku podczas Niedzieli Palmowej odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy, przebywającego wówczas na uroczystościach w Lipnicy, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Czytaj TUTAJ.

O akcji odbicia więźniów z więzienia w Wiśniczu czytaj także:

75 rocznica akcji na wiśnickie więzienie

Wiśnicz: uroczystość, której na imię „pamięć”

Paweł Wieciech
Foto: FB Tomasz Gromala