Kategoria: Koronawirus - komentarze w sieci
Opublikowano: 2021-07-01 13:31:06 przez Czas2012

Bułkęs - mieli 23 zarzuty, wygrali w sądzie!

Restauracja Bułkęs w Katowicach, mimo obostrzeń które obowiązywały na początku roku, postanowiła nie oglądać się na przepisy tylko, mimo rządowych zakazów, zacząć od stycznia normalną działalność. Nie trzeba było długo czekać na pojawienie się Policji i Sanepidu. Dostali w sumie 23 zarzuty.

28 czerwca sprawą restauracji zajął się Sąd Rejonowy Katowice-Wschód. Policja zarzuciła restauracji złamanie przepisów trzech rządowych rozporządzeń i postawiła w sumie 23 zarzuty. Wszystkie dotyczyły prowadzenia działalności gospodarczej (od 1 stycznia) kiedy trwał lockdown gastronomii. Sąd nawet nie rozpoczynał procesu twierdząc, że każdy z 23 zarzutów postawionych właścicielom restauracji jest niezgodny z prawem!

A oto co napisały na swoim profilu FB właścicielki:

15.01.2021 wszystko się zaczęło! Nasza walka o przetrwanie, walka o normalność, walka z nielegalnymi obostrzeniami‼️ Dziś 28.06.2021, minęło prawie pół roku od otwarcia i od pierwszych kontroli Sanepidu i Policji. Przyszedł czas stanąć przed Sądem w sprawie wykroczeń.
Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach na dzisiejszym posiedzeniu UMORZYŁ postępowanie w sprawie karnej, gdzie staliśmy pod 23 (!) zarzutami niestosowania się do zakazu działalności gospodarczej nakładanego aż 3 rozporządzeniami.

Sąd uznał, że otwieranie rozprawy i przeprowadzanie jakichkolwiek dowodów nie ma sensu, bo podziela w całości nasze wyjaśnienia składane na Policji i stanowisko zajęte w sprzeciwie. W ustnym uzasadnieniu usłyszeliśmy, że rozporządzenia covidowe zostały wprowadzone do porządku prawnego w sposób sprzeczny z podstawowymi konstytucyjnymi zasadami państwa prawa. Przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi są blankietowe, w zasadzie „martwe” i nie zawierają wymaganych prawem szczegółowych wytycznych dla rozporządzenia.

Pani sędzia podkreśliła, że nieuprawnione w ocenie sądu byłoby karanie za czyny, które aktualnie nie są już zabronione.
Sąd zaznaczył też, że ma świadomość, że liczba zarzutów wynika z tego, że to Bułkęs jako jeden z pierwszych w Polsce i pierwszy na Śląsku otworzył się i działał.

Nareszcie możemy odetchnąć z ulgą! Dziękujemy najlepszym adwokatkom na świecie za pomoc!
Dominika Bielecka
Beata Bieniek-Wiera

To nie był pierwszy przypadek, kiedy sąd dopatrzył się niezgodności z prawem wprowadzania zakazów rozporządzeniami. W całej Polsce sądy uniewinniały prawie wszystkich restauratorów, którym postawiono zarzuty. Sąd w Katowicach uzasadniał, że przepisy wykroczeniowe zostały skonstruowane wadliwie przez ustawodawcę, więc nie sposób ich zastosować.

Bocheńscy restauratorzy nie skorzystali jednak z okazji by - jak Bułkęns i inni - rozpocząć normalną działalność już kilka miesięcy wcześniej.

PW
Fot. Facebook/Bułkęs