Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2021-05-14 21:28:01 przez Czas2012

Biblioteka zaprosi na pikniki

Projekt „Magia z czytania”

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni w tym roku zaprosi na spotkania w ramach realizowanego projektu „Magia z czytania”. Istotnym elementem projektu będą integracyjne pikniki czytelnicze w plenerze. Spotkania odbędą się pod hasłem: „Wspólne czytanie – dzieci wspieranie”.

Na pikniki Biblioteka zaprosi dzieci, rodziców, opiekunów, babcie, dziadków…, proponując wspólne czytanie książek, zabawy ruchowe i zręcznościowe, quizy, konkursy, krzyżówki, gry terenowe, zajęcia plastyczne. W plenerowym czytaniu i animacjach towarzyszyć będą: zespoły teatralne, trenerzy, artyści, którzy poprowadzą bloki zabaw literackich. Bibliotekarze koordynować będą zabawy, duże gry planszowe i konkursy. Do wspólnej zabawy i rozwijania talentów plastycznych zaprosi Kinga Magdoń – prowadzącej i koordynującej zajęcia z dziećmi, między innymi Bawialnie Edukacyjną RERUM. Spektakle i animacje zaprezentują: Studio Teatralne KrakArt oraz Teatr Edukacji i Profilaktyki Maska.

Spotkania odbędą się w: tężni solankowej przy Plantach Salinarnych, Parku Uzbornia, osiedlowym placu zabaw na ul. Chodenickiej, osiedlowym placu zabaw na ul. Kurów. Pikniki mają na celu pokazanie dzieciom, i nie tylko, atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu, ale i umożliwić integrację z rodzeństwem, rodzicami, dziadkami, rówieśnikami.

Projekt zakłada również przeprowadzenie cyklu spotkań autorskich i warsztatów dla najmłodszych czytelników, rodziców, opiekunów oraz bibliotekarzy. Celem jest wyrabianie świadomości czytelniczej od najmłodszych lat, zachęcanie do sięgania po książki. Obecnie wydawnictwa posiadają szeroką i różnorodną ofertę książek, atrakcyjnych i bogato ilustrowanych. Bibliotekarze podpowiedzą, po które warto sięgać. Zainteresują, ale także uświadomią dorosłym, jak wielki wpływ może mieć na młodego czytelnika odpowiednio dobrana lektura.

Cykl spotkań będzie podzielony na bloki tematyczne: mądre bajki, trudne emocje, nauka czytania i gimnastyka dla języka. W Bibliotece głównej i filiach gościć będą pisarze tworzący dla dzieci: Grzegorz Kasdepke, Joanna Fabicka, Wojciech Widłak, Przemysław Wechterowicz, Jakub Skworz. Warsztaty dla dorosłych poprowadzą: biblioterapeuta i wykładowca Wanda Matras – Mastalerz oraz psycholog Lucyna Bogacz – Jonas.

Wszystkie spotkania, gry, zabawy mają na celu promocję książki i czytelnictwa. Po długim okresie niemożności uczestnictwa w kulturze, spowodowanym obostrzeniami z powodu pandemii, Biblioteka zaprasza do wspólnej zabawy.

Projekt otrzymał dofinasowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Info: Biblioteka Powiatwa