Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2008-11-21 05:53:26 przez system

Bocheńska Golgota

13 listopada w gmachu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie odbyło się uroczyste otwarcie ekspozycji ?Skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie w latach 1946?1955?, przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie.

Wystawa prezentuje sylwetki żołnierzy i polityków skazanych na śmierć przez krakowski Wojskowy Sąd Rejonowy za podejmowanie działań przeciwko władzy komunistycznej w latach 1946—1955. Materiał zawiera fotografie osób i inne dokumenty związane z ofiarami represji. Na wystawie można zapoznać się z mechanizmami działań Wojskowych Sądów Rejonowych, ich rolą w aparacie przemocy oraz sylwetkami sędziów dokonujących tzw. morderstw sądowych.

Bochnianie powinni zatrzymać się przy planszach, na których widnieją, mocno już zatarte przez czas, zdjęcia osób, czy to z samej Bochni, czy jej najbliższych okolic, które za swą bezkompromisową postawę wobec komunistów zapłaciły wysoką cenę, często najwyższą.
Jest wśród nich Jan Kot — patron bocheńskiego basenu, Józef Mika, dowódca oddziału partyzanckiego, działającego na południe od Bochni, jeden z jego podkomendnych - Franciszek Mróz czy Eugeniusz Gałat — żołnierz oddziału NSZ mjra Jana Dubaniowskiego "Salwy", najbardziej znanego z racji potyczki z UB pod Lapanowem. Za wyjątkiem Kota wszyscy trzej pozostali zostali na mocy stalinowskich wyroków zgładzeni.

Ekspozycja pozostanie dostępna dla zwiedzających do 5 stycznia 2009 r.