Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2019-10-10 19:33:41 przez eb

Bochniacy uhonorują chłopskie dzieci

15 października Stowarzyszenie Bochniaków i Milośników Ziemi Bocheńskiej otworzy nową, bardzo ciekawą wystawę. Będzie ona poświęcona chłopskim synom z bocheńszczyzny, którzy oznaczyli się w życiu publicznym, naukowym i artystycznym.

Na przełomie XIX i XX w. Ziemia Bocheńska wydała wielu zdolnych chłopskich synów, późniejszych naukowców, artystów, polityków i wybitnych księży. Szczególnie urodzajną była pod tym względem północna część dawnego powiatu bocheńskiego, obszar pomiędzy Bochnią – Niepołomicami – Wisłą i Brzeskiem – czytamy w informacji o wystawie, przesłanej przez Bochniaków.

Postacie, z ludu wyrosłe, to sól tej ziemi i jej chluba. Powinny o nich pamiętać przede wszystkim wsie ich rodzinne, powinno się o nich mówić w szkołach, upamiętniać ich nazwiska jako patronów, szkół, bibliotek, wiejskich domów kultury.
Stowarzyszenie Bochniaków pragnie przybliżyć te postaci z ludu wyrosłe w formie wystawy plakatowej. Zebrany materiał fotograficzny i faktograficzny zostanie zaprezentowany w formie plansz z biogramami, cytatami z ich wspomnień i dzieł w Domu Bochniaków. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 października 2019 r. o godz. 17.30.
Wystawa będzie prezentowana nieodpłatnie w Domu Bochniaków, po czym będzie możliwość jej udostępnienia w miejscowościach Ziemi Bocheńskiej zainteresowanym domom kultury, szkołom lub instytucjom posiadającym możliwości właściwego jej wyeksponowania.

Wystawa jest dofinansowana przez Powiat Bocheński.

Autorzy: Janina Kęsek, Stanisław Mróz, Felicja Wieczorek