Kategoria: Kultura
Utworzono: 2019-10-10 19:33:41 przez eb

Bochniacy uhonorują chłopskie dzieci

15 października Stowarzyszenie Bochniaków i Milośników Ziemi Bocheńskiej otworzy nową, bardzo ciekawą wystawę. Będzie ona poświęcona chłopskim synom z bocheńszczyzny, którzy oznaczyli się w życiu publicznym, naukowym i artystycznym.

Na przełomie XIX i XX w. Ziemia Bocheńska wydała wielu zdolnych chłopskich synów, późniejszych naukowców, artystów, polityków i wybitnych księży. Szczególnie urodzajną była pod tym względem północna część dawnego powiatu bocheńskiego, obszar pomiędzy Bochnią – Niepołomicami – Wisłą i Brzeskiem – czytamy w informacji o wystawie, przesłanej przez Bochniaków.

Postacie, z ludu wyrosłe, to sól tej ziemi i jej chluba. Powinny o nich pamiętać przede wszystkim wsie ich rodzinne, powinno się o nich mówić w szkołach, upamiętniać ich nazwiska jako patronów, szkół, bibliotek, wiejskich domów kultury.
Stowarzyszenie Bochniaków pragnie przybliżyć te postaci z ludu wyrosłe w formie wystawy plakatowej. Zebrany materiał fotograficzny i faktograficzny zostanie zaprezentowany w formie plansz z biogramami, cytatami z ich wspomnień i dzieł w Domu Bochniaków. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 października 2019 r. o godz. 17.30.
Wystawa będzie prezentowana nieodpłatnie w Domu Bochniaków, po czym będzie możliwość jej udostępnienia w miejscowościach Ziemi Bocheńskiej zainteresowanym domom kultury, szkołom lub instytucjom posiadającym możliwości właściwego jej wyeksponowania.

Wystawa jest dofinansowana przez Powiat Bocheński.

Autorzy: Janina Kęsek, Stanisław Mróz, Felicja Wieczorek
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.


Nikodem
2019-10-10 22:13:54

Jednym z takich chłopskich synów był Leopold Okulicki, który był tak na prawdę z domu Kicka. Później zmienili nazwisko, by łatwiej było piąć się w górę... kariery.

bochniak
2019-11-14 17:56:36

Kicka to bardzo ładne nazwisko. Znam kilka osób , które je noszą i nie zmieniają bo nie mają powodów do wstydu. A Okulicki to rzeczywiście był karierowicz . Był nawet szefem sztabu u Andersa, ale za pijaństwo został pozbawiony tej funkcji. Ale potem jego grzechy były znacznie cięższe. Jak się niedawno potwierdziło w dokumentach - był prowokatorem NKWD, który po wyjściu z więzieniu na Łubiance był głównym autorem tragicznej w skutkach decyzji o rozpoczęciu powstania w Warszawie 1 sierpnia 1944 r.