Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-02-20 11:24:06 przez system

Drewno i jego konteksty

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza 25 lutego o godzinie 17.30 na pierwsze spotkanie z nowego cyklu, zatytułowane Piąta pora roku – przedwiośnie.

Jego gościem będzie Grzegorz Kapcia – dziś bochnianin rodem z pomorskiego Chełmna, malarz, improwizator w drewnie, poeta, kompozytor, pieśniarz, animator kultury, wędkujący miłośnik przyrody, etc. etc.

Muzealny strych z zabytkową więźbą drewnianą, sięgającą przełomu XVIII i XIX wieku, obecnie pięknie wyeksponowaną po przeprowadzonej renowacji obiektu, stanowi doskonały i wprost wymarzony pretekst, aby właśnie tu mówić o drewnie – tworzywie niezwykłym. Wiele go tutaj przysposobionego kunsztownie do swych konstrukcyjnych funkcji przez zręcznych cieśli minionych epok…

W nowym cyklu pracownicy Muzeum chcą przybliżać rozmaite konteksty drewna: technologiczne, techniczne i artystyczne. Spektrum to szerokie, niełatwe do ogarnięcia a asocjacje związane z drewnem i jego potencjalnymi możliwościami wydają się być wprost nieograniczone.

Nowy cykl inauguruje spotkanie z Grzegorzem Kapcią, który ma szczęśliwą rękę do rozmaitych muzealnych i około muzealnych przedsięwzięć.

To z nim blisko dwadzieścia lat temu wymyślono i zainaugurowano cykl koncertów w muzealnym Wirydarzu, które trwale wpisały się w bocheński kalendarz wydarzeń kulturalnych. W 2003 roku wspólnie powstał, zamieszczony na płycie „Żyć tu. W hołdzie tradycji” tekst pieśni o średniowiecznej karczmie Czerwieniec, w której tak bujnie kwitło przed laty życie towarzyskie. Innym razem, na Bocheński Dzień Świętego Mikołaja, Grzegorz skomponował piękną i mądrą balladę o świętym patronie szlachetnej dobroczynności.

Tym razem będzie opowiadał o drewnie w tylko sobie właściwy sposób: gitarą i piórem, pędzlem i dłutem – prezentując je jako materiał niemalże nieograniczonych działań twórczych.