Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2023-11-17 12:13:32 przez Czas2012

Ewa Danowska – spotkanie w bibliotece

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na spotkanie z Ewą Danowską i promocję książki „Krakowskie silvae rerum. Szkice o ludziach.

Najnowsza książka Ewy Danowskiej to „las różności”. Zawiera szkice poświęcone nietuzinkowym osobom żyjącym w stołecznym mieście Krakowie od XVIII do połowy XX wieku – podają organizatorzy. W subiektywnym wyborze przedstawieni zostali artyści, literaci, uczeni, lekarze, przedsiębiorcy, duchowni, społecznicy i politycy oraz kilka arcywyjątkowych dam – w swej epoce ludzie znani i rozpoznawalni nie tylko w tym mieście. Wiele z tych osób zasłynęło dzięki swej działalności i zasługom, ale jedynie nieliczni znają ich nietuzinkowe charaktery, zamiłowania, ciekawostki z ich życia, sensacje, skandale czy dziwactwa. To lektura nie tylko dla miłośników dziejów Krakowa, ale dla każdego, kto lubi historię i biografie.

Autorka promowanej książki dr hab. Ewa Danowska jest historykiem. W swoim dorobku ma cztery książki, ponad 160 artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych i opracowaniach zbiorowych, a także ponad 120 artykułów popularnonaukowych ukazujących się głównie w miesięcznikach „Kraków” i „Mówią wieki”. Jest członkiem Towarzystwa do Badań nad Wiekiem Osiemnastym, a przed opuszczeniem Krakowa na rzecz Bochni ‒ Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Kierowała Działem Zbiorów Specjalnych Biblioteki Naukowej PAU i PAN, od 2020 r. jest prof. nadzw. w Tarnowskiej Szkole Wyższej – Akademii Nauk Stosowanych.
Biblioteka zaprasza wszystkich czytelników lubiących historie „z życia wzięte”. Podczas spotkania będzie można zakupić promowaną książkę i zdobyć cenny autograf Autorki. Wstęp wolny. Spotkanie odbędzie się 21 listopada 2023 r. godz. 17.30, sala klubu, ul. Mickiewicza 5.

Info: Biblioteka Miejska w Bochni