Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2021-09-23 19:46:25 przez eb

I ty możesz zaopiekować się pamięcią

W drugiej połowie września ruszył nabór na ambasadorów drugiej edycji projektu „Zaopiekuj się pamięcią”. Program, organizowany przez Fundację na rzecz Wielkich Historii, skierowany jest do wszystkich, którzy interesują się historią swego regionu, miejscowości czy dzielnicy i troskę o lokalne dziedzictwo pragną wziąć w swoje ręce.

„Zaopiekuj się pamięcią” to ogólnopolski program warsztatów i spotkań oraz konkurs na najciekawszą renowację oraz promocję miejsc pamięci. W pierwszej edycji, ograniczonej wyłącznie do województwa mazowieckiego, wzięło udział ponad 800 osób, które odnowiły i otoczyły troską ponad 440 miejsc.

Po zeszłorocznym sukcesie, organizatorzy postanowili rozszerzyć projekt na wszystkie obszary kraju.  Tym razem oprócz warsztatów z odnawiania zabytków i przestrzeni publicznej, uczestnicy dowiedzą się również o tym, w jaki sposób promować swe lokalne dziedzictwo w epoce nowych mediów. Pomoże im w tym, opracowana przez Fundację, aplikacja ToTuBy. Otrzymają również szkolenia z opowiadania (storytellingu), zbierania środków oraz będą mieli okazje poznać aktywistów z całej Polski.

Oprócz udziału w warsztatach, zadaniem ambasadorów będzie wybranie miejsca, którym planują się zająć oraz utworzenie wokół siebie kręgu wolontariuszy, którzy pomogą im w tym zadaniu. Na drobne prace konserwatorskie i rewitalizacyjne uczestnicy otrzymają dofinansowanie.

Finałem projektu będzie konkurs na najlepiej zrealizowany projekt renowacyjny. Ogłoszenie wyników nastąpi 15 grudnia 2021 roku.

  • Wierzymy, że wiele zmian w otoczeniu możemy dokonać sami. Jeżeli widzimy miejsca zaniedbane, zapomniane, a niosące za sobą fascynującą historię, to nie musimy czekać aż sprawą zajmą się władze. Zachęcamy ludzi, by stali się liderami przemian, tworzyli aktywne społeczeństwo obywatelskie – mówi Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii.

Zgłoszenia na ambasadorów można przesyłać do 30 września przez formularz: https://forms.gle/BHftfzfkxb5sN1GT9.

Wyniki rekrutacji będą znane 5 października, zaś pod koniec miesiąca odbędą się dwudniowe warsztaty.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego ora środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Wszystkie informacje na stronie: http://wielkiehistorie.pl/posty-projektow/zaopiekuj-sie-pamiecia-2021/.