Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-04-05 19:39:49 przez system

Kino Regis włącza się w "Echa Katynia "

Od 2010 roku Instytut Pamięci Narodowej corocznie w kwietniu organizuje przegląd filmowy „Echa Katynia”. W repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją nie tylko nad zbrodnia katyńską, ale także nad innymi zbrodniami systemu komunistycznego. Emitowane produkcje odnoszą się nie tylko do relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów rodzin ofiar zbrodni.

Szósta, tegoroczna edycja przeglądu, ma już wymiar ogólnopolski. Filmy o tematyce katyńskiej zobaczą widzowie prawie 30 miast, w tym po raz pierwszy w Bochni.

W tegorocznej edycji przeglądu znalazło się 5 filmów nawiązujących do tragedii sprzed 75 lat, pokazujących jej upamiętnienie we współczesnej Polsce i na świecie, a także będących refleksją nad systemem komunistycznym. Są to dzieła reżyserów polskich i zagranicznych.

W Bochni wyświetone zostaną cztery z nich:

17 dni września, reż. Józef Gębski, Polska 1997, 22 min.
Film powstał na podstawie zapisków policjanta zastrzelonego przez NKWD, który spoczywa w Miednoje. Przed śmiercią opisał kilka tygodni swojej tułaczki po kraju tuż po wybuchu II wojny światowej. Zapiski ukrył w bucie.

Czaszka z Katynia (Kraniet fra Katyn),
reż. Lisbeth Jessen, Dania 2006, 59 min. Film jest dziełem duńskiej dziennikarki i pisarki, autorki książki o tym samym tytule. W filmie przedstawiona jest historia czaszki, którą z Katynia wywiózł Helge Tramsen, duński chirurg, jeden z lekarzy międzynarodowej komisji dokonującej w 1943 r. sekcji zwłok zamordowanych polskich oficerów. Czaszkę przewiózł do Instytutu Medycyny Sądowej w Kopenhadze, gdzie w 2005 r. została odnaleziona w jednej z szaf. Pozostawało wyjaśnić do kogo należała. Jest to najprawdopodobniej jedyny duński film o zbrodni katyńskiej.

Śmierć ich połączyła. Kapelani katyńscy, reż. Tomasz Bardorsch, Polska 2013, 40 min.
Obraz ukazuje losy kilkudziesięciu żołnierzy duchownych: katolików, prawosławnych, protestantów i żydów, pełniących służbę w Wojsku Polskim w dwudziestoleciu międzywojennym, którzy po wrześniu 1939 r. trafili do niewoli sowieckiej i razem z innymi oficerami zostali zgładzeni.

Czekista, reż. Aleksandr Rogożkin, Rosja 1992, 91 min.
To najbardziej brutalny i drastyczny film przeglądu, przeznaczony wyłącznie dla widzów pełnoletnich. Ten rosyjski obraz to przerażające studium komunistycznego terroru w latach wojny domowej, pokazujące rozprawianie się z wrogami systemu, co niemal zawsze wyglądało tak samo: przesłuchanie, fikcyjna rozprawa i zawsze ten sam wyrok - rozstrzelanie. Kara śmierci traktowana była przez czekistów jako najlepszy sposób na pozbycie się wrogiej części społeczeństwa.

Prelekcję przed filmami wygłosi dr Dariusz Gorajczyk, pracownik Referatu Edukacji Historycznej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Poniedziałek, 13 kwietnia, godz. 17.00, Miejski Dom Kultury, sala kameralna kina Regis, wstęp wolny.

Program:
17.00 - rozpoczęcie, prelekcja
17.30 -17 dni września, reż. Józef Gębski, Polska 1997, 22 min.
18.10 - Czaszka z Katynia (Kraniet fra Katyn), reż. Lisbeth Jessen, Dania 2006, 59 min.
19.30 - Śmierć ich połączyła. Kapelani katyńscy, reż. Tomasz Bardorsch, Polska 2013, 40 min.
20.30 - Czekista, reż. Aleksandr Rogożkin, Rosja 1992, 91 min.