Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-11-22 10:12:11 przez system

Muzeum w Targach Książki Historycznej

Już po raz piąty Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni weźmie udział w Targach Książki Historycznej, które odbywać się będą w dniach od 24 do 27 listopada w Warszawie, w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego.

Ich celem jest popularyzacja literatury historycznej poprzez konferencje, spotkania z autorami, gry strategiczne i planszowe, pokazy grup rekonstrukcyjnych, lekcje muzealne, spacery historyczne. Impreza ma charakter promocyjno-informacyjny, w tym roku będzie uczestniczyć w niej przeszło dwustu wystawców z całej Polski. Muzeum w Bochni zaprezentuje swoje wydawnictwa w VII Salonie Książki Muzealnej, którego organizatorem jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Stowarzyszenie Muzealników Polskich i Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. Tym razem muzeum pokaże pięć publikacji: Janina Kęsek, Grażyna Potępa, Oblicza Bocheńskiej Madonny, XVII wieczne kopie, podobizny, inspiracje; Jan Flasza, Pierwsi bocheńscy krajoznawcy; Anetta Stachoń, Bocheńskie imiona; Zbigniew Ważydrąg, Nienazwane czyli zapis Tajemnicy, pod red. Jan Flaszy; Rocznik bocheński t. 7, pod red. Jana Flaszy.

Wydawnictwa prezentowane w Salonie Książki Muzealnej zamieszczone zostaną w „Katalogu Publikacji Muzealnych”.

Ponadto dla uczestników Targów przewidziano bezpłatne wydawnictwa promujące Muzeum w Bochni, miasto i powiat bocheński. Materiały przekazał Wydział Promocji i Rozwoju Miasta przy Urzędzie Miasta, Wydział Oświaty, Promocji i Aktywności Społecznej przy Starostwie Powiatowym oraz Miejski Dom Kultury.

Podczas trwania Targów będą odbywać się liczne spotkania autorskie, panele dyskusyjne, promocje książek, pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych. 27 listopada, o godzinie 15.00, w sali lekcji muzealnych na stoisku nr 90, odbędzie się spotkanie przygotowane przez Muzeum w Bochni we współpracy z Domem Białoruskim w Warszawie. Grażyna Potępa opowie o ks. Ludwiku Sawoniewskim, uczestniku powstania warszawskiego, autorze Sagi o Grodnie, a Andriej Czarniakiewicz, historyk białoruski, zaprezentuje swoją książkę Pamięć Grodna. Materiały do biograficznego słownika postaci międzywojennego miasta 1919–1939, inspirowaną Sagą ks. Sawoniewskiego.

Szczegółowe informacje na stronie http://www.historiaikultura.pl/pl/edycja-biezaca/