Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2022-06-14 22:08:53 przez eb

Opowiedz historię, wygraj w konkursie

Do końca czerwca trwa konkurs Śladami bohaterów Armii Krajowej. W jego ramach młodzież wciela się w rolę badaczy historii, by poznać dzieje cywilnego i zbrojnego oporu wobec okupantów w swojej rodzinie lub miejscowości. Efekty swoich poszukiwań opowiedzą następnie z wykorzystaniem nowych technologii – aplikacji ToTuBy i Instagrama.

  • Historia to ważny temat dla osób młodych. Chcemy, by nas łączyła. Dlatego by dotrzeć do kolejnych generacji, wybieramy naturalny dla nich język oraz narzędzia – mówi Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii, która jest organizatorem konkursu.

Konkursowi towarzyszą wydarzenia dodatkowe, by wesprzeć młodzież, a także pracujących z nią nauczycieli w przygotowaniu pracy. Na stronie konkursu można znaleźć webinary, m.in. na temat badania historii lokalnej czy roli kobiet w ruchu oporu. 20 czerwca 2022 roku odbędzie się warsztat on-line na temat nagrywania filmów Instastory. Organizator konkursu publikuje także prace wzorcowe, które mogą być inspiracją dla pracujących drużyn.

Konkurs jest skierowany do młodzieży z klas 4–8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych w całej Polsce. Prace można zgłaszać do 30 czerwca 2022 r. Wyniki zostaną ogłoszone 27 września – w Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Nagrodami w konkursie są bony na kulturę dla 25 drużyn i ich liderów o łącznej wartości 43 tysięcy złotych.

Więcej informacji na temat konkursu dostępnych jest na stronie – https://sladamibohaterow.pl/. Kontakt z koordynatorką konkursu: marzenna@wielkiehistorie.pl.

Organizatorem konkursu jest Fundacja na rzecz Wielkich Historii, która od 2008 działa na rzecz edukacji historycznej. Fundacja angażuje, integruje i popularyzuje. W swoich działaniach opowiada o przeszłości i jej bohaterach, wykorzystując innowacyjne narzędzia cyfrowe i media społecznościowe.

Mecenasem konkursu jest Fundacja PGE. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Patronatem medialnym jest TVP Historia oraz „Głos Nauczycielski”.