Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2023-09-18 16:45:14 przez Czas2012

Spotkania z zabytkami – które miejsce odwiedziło najwięcej osób?

Tegoroczna 16. edycja Weekendu z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego okazała się ogromnym sukcesem, czego dowodem jest rekordowa liczba uczestników – podają organizatorzy. Było ich ponad 13 tysięcy! Warto podkreślić, że to autorskie wydarzenie Starostwa Powiatowego w Bochni realizowane przy współpracy gmin, instytucji, prywatnych zarządców obiektów, stowarzyszeń, fundacji a nawet szkół. Wydarzenie odbyło się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

W tym roku organizatorzy i partnerzy zapewnili 60 wydarzeń. Była potańcówka na Rynku, pikniki, warsztaty dla dzieci, spacery tematyczne, zwiedzanie kościołów, tężnia zmysłów, otwarte muzea, zlot pojazdów zabytkowych, wernisaż i wiele innych atrakcji. Atrakcje były dostępne za darmo.

Liderem jeśli chodzi o liczbę odwiedzających, był kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Dolnej wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO , który przyciągnął do siebie blisko 1000 osób. Dla wielu miejsc był to rekordowy Weekend z Zabytkami. Bocheńskie Muzeum im. Stanisława Fishera odwiedziło około 650 osób, Muzeum Motyli Arthropoda ponad 700. III Powiatowy Zlot Pojazdów Zabytkowych przyciągnął ponad 150 załóg, a na trasie w Łapanowie, Trzcianie i Bochni zabytkowe samochody i motocykle podziwiało 2500 osób.
Wspaniała letnia pogoda szczególnie sprzyjała wszelkim aktywnościom na świeżym powietrzu. Gospodarstwo Borówkowy Rój przeżyło prawdziwe oblężenie i przyjęło prawie 200 osób, podobnie Winnica w Chronowie 250 osób. Zabytkowy dwór obronny w Wieruszycach odwiedziło ponad 500 osób. Klasztor karmelitów na terenie ZK w Nowym Wiśniczu odwiedziło 428 osób, a po cmentarzach Żydowskich spacerował 70 osób.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty nie tylko dla dzieci z archeologami, ale również i te dla młodzieży czy dorosłych w wiśnickim plastyku. Ponad 110 osób odwiedziło Kościół w Rajbrocie, a Koryznówkę w Nowym Wiśniczu prawie 150 osób.

Co najbardziej cieszy organizatorów to fakt, iż można było zauważyć grupy turystów z zewnątrz. Liczna grupa nauczycieli pojawiła się z Powiatu Krakowskiego, byli również studenci z Uniwersytetu Śląskiego czy grupa z Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego.

13 tys. osób odwiedzających to wynik ciężkiej pracy wielu osób od lat zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Nie bez znaczenia była również pogoda, jednak co raz większa liczba osób przybywających do Powiatu Bocheńskiego z Krakowa, Warszawy czy Katowic potwierdza dobrą renomę, którą przez lata wyrobił sobie Weekend z Zabytkami. To bardzo cieszy. Dziękuję wszystkim za udział w tym autorskim wydarzeniu Powiatu Bocheńskiego. Dziękuję zwiedzającym, pracownikom Starostwa, instytucjom i osobom prywatnym udostępniającym zabytki i prywatne przestrzenie dla uczestników. Do zobaczenia za rok, tradycyjnie w drugi weekend września” - mówi Adam Korta Starosta Bocheński.

Info/zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Bochni, Anna Plachczewska-Rogozińska, Krzysztof Stańczewski, Wojciech Krzyżak, Stanisław Pastuszak, Julia Nakileny, Barbara Pietras