Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2020-11-17 12:40:27 przez Czas2012

Wędrówka w czasie Michaliny Pięchowej

Na bocheńskim rynku wydawniczym ukazała się kolejna książka autorstwa Michaliny Pięchowej - „Wędrówka w czasie”. I choć jest to w istocie wędrówka po pięknych i ważnych miejscach w Polsce i świecie, to jednak z pewnością nie jest to typowy przewodnik jaki można znaleźć na półkach w dziale Turystyka. To zbiór opowiadań, subiektywnych wspomnień i komentarzy z podróży autorki jakie przebyła na przestrzeni lat, wzbogacony informacjami z dziedziny geografii, historii czy kultury. Nie jest to więc tylko lektura przyjemna ale też i pożyteczna.

/media/user/images/upload/Listopad/Listopad 2020/DSC_7882.JPGJak we wstępie do książki napisał jeden z bocheńskich radnych: „Wędrówka w czasie” to nieszablonowy przewodnik po krajach i epokach. Stanowi ona w większości zbiór opisów podróży w różne zakątki świata, będące kolebkami naszej cywilizacji. Przeplatają się tu wątki dorobku kulturowego starożytnych Greków i Rzymian, wykazana jest ewolucja i ścisły związek cywilizacji Starego i Nowego Testamentu. Opisane współczesne miejsca kultu i ich powstanie. Nie brak też relacji z podróży sentymentalnych do miejsc związanych z tragicznymi dziejami naszej historii. Urzeka piękno opisów dokonań ludzi, którzy na cały świat wysyłali polską kulturę i sztukę…” Książka to 24 rozdziały i 24 wędrówki po Polsce i świecie.

Z Michaliną Pięchową udało nam się zamienić kilka słów.

Po raz drugi mamy okazję z Panią rozmawiać. Powodem jest ukazanie się nowej, ósmej Pani książki pt. ,, WĘDRÓWKA W CZASIE.’’ Czym jest ta książka? Czy można ją potraktować jako podsumowanie całej twórczości literackiej?
I tak i nie. Zaczęłam pisać 25 lat temu, a może więcej. Moje artykuły o różnorakim charakterze pojawiały się w bocheńskich czasopismach. W Kronice Bocheńskiej przez kilka lat, podobnie w Głosie Parafii. Co jakiś czas ukazywały się też w kwartalniku Miłośników Ziemi Bocheńskiej noszącym nazwę Wiadomości Bocheńskie, ale najdłużej , bo 25 lat [ w bieżącym roku rocznica] w parafialnym czasopiśmie Zwiastun Maryi. Zaczęłam z nim współpracę od drugiego numeru. Od tamtego czasu do dziś piszę. Bywało, iż i dwa reportaże ukazywały się w jednym numerze.

Czy poza Bochnią także Pani publikowała? Miała Pani kontakt z jakąś redakcją?
Tak. Wciągu dwu lat [2003 - 2005], w szesnastu numerach Posłańca M.B. Saletyńskiej w Stanach Zjednoczonych [Twin Lakes] ukazywały się moje artykuły. Obecnie współpracuję z redakcją polonijnego czasopisma ,, Goniec’’ w Toronto. Również W Warszawie Muzeum Niepodległości w swoich czasopismach: Niepodległość i Pamięć oraz Rocznik Kresowy w ostatnich miesiącach opublikowało kilka moich prac dotyczących Kresów Wschodnich.

Jak z tego wynika Pani pisemne wypowiedzi wychodzą również poza terenem Bochni. Czy w nich znalazło się trochę miejsca dla naszego Miasta?
Oczywiście, nie tylko w wymienionych czasopismach, ale i w moich książkach. Potwierdzeniem niech będzie wpis recenzenta w pierwszej wydanej w 2006 roku książce: ,,Reportaże, eseje, wywiady to literackie bukiety Michaliny Pięchowej. Widzimy w nich kwiaty polskie przystrojone cudami natury, czujemy powiew historii, egzotyczne zapachy, a wszystko przepasane jest biało – czerwoną wstążką, przypominającą o związkach opisywanych miejsc i osób z Polską i Małą Ojczyzną Autorki - Ziemią Bocheńską.’’

Poza tymi gatunkami publicystyczno – literackimi, czy niektóre z książek mają inny charakter?
Tak. Czwarta z kolei w całości poświęcona jest Swiętemu Papieżowi - Polakowi, a następna Ziemi Swiętej, Dwie ostatnie stanowią rodzinną sagę : ,, Blaski i cienie minionego czasu’’ oraz ,,Mój Kraków. Kropka nad i . . .” W połowie października wyszła z druku następna książka, prawdopodobnie ostatnia. Liczy 24 rozdziały, przy czym każdy dotyczy innej wycieczki. Na 300 stronach ,, Wędrówki w czasie’’ staram się wiązać wątki historyczne z archeologicznymi i architekturą.

Z tego co wiemy, każda książka ma na okładce zdjęcie jednego z Pani obrazów. Czy zainteresowanie malarstwem i uprawianie go [ponad 20 wystaw] w jakiś sposób znajduje odbicie w opisach?
Oczywiście. Chcę zaznaczyć, tak jak napisałam we wstępie, ,, sama pasja nie wydałaby owoców, gdyby nie praca - wytrwała systematyczna praca, dzień po dniu.’’

Michalina Sękowska-Pięchowa - wieloletnia nauczycielka j. polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Bochni. Wychowawca młodzieży, autorka scenariuszy wielu uroczystości patriotycznych, artysta plastyk, mająca w dorobku wiele wystaw malarskich. Swą aktywność pisarską rozpoczęła w 2006 roku od wydania zbioru reportaży, wspomnień i rozmów pt. „Świat sercem malowany. Bocheńskie impresje serdeczne”. Wydanie to wyróżniono prestiżową Nagrodą im. Władysława Orkana. W 2009 roku Michalina Pięchowa wydała drugą książkę pt. „Jesteśmy pielgrzymami". W 2012 roku ukazał się trzeci tom pt. „Dzień za dniem", który stanowi kontynuację poprzednich wydań. Rok później ukazała się kolejna publikacja poświęcona osobie i nauczaniu Jana Pawła II - „Papież przełomu wieków". Kolejne książki Michaliny Pięchowej to: „Blaski i cienie minionego czasu" (2014) oraz „Mój Kraków - kropka nad i..." (2016) gdzie opisuje historię swoich przodków. Książka jest pełna wspomnień i osobistych refleksji na temat jej rodziny i bliskich. Dwa lata temu w 2018 roku wydana została książka „Pieśń o Ziemi Świętej", w której autorka wraca myślami do odbytej kilkanaście lat wcześniej podróży do Ziemi Świętej.