Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2008-09-12 10:38:15 przez system

Wiśnicki ALKAZAR 1939

Liceum Plastyczne w Nowym Wiśniczu, Jarosław Kucybała jako pomysłodawca i autor oraz wiele osób dobrej woli, ZAPRASZAJĄ do zwiedzenia wystawy ?WIŚNICKI ALKAZAR 1939 - Działania 10 Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej płk Stanisława Maczka w obronie Wiśnicza Nowego?.

Wystawa, którą zadedykowana jest bohaterskim żołnierzom września, opowiada o 10 Brygadzie Kawalerii Zmotoryzowanej, jej żołnierzach, ich uzbrojeniu a w szczególności koncentruje się na dniu 6 września 1939 roku, kiedy to wojna dotarła do okolic Wiśnicza Nowego. W tym dniu Wiśnicz stał się centralnym punktem na mapach sztabowych brygady, został siedzibą sztabu i miejscem postoju jej dowódcy płk Stanisława Maczka. Brygada na ten dzień otrzymała rozkaz obrony południowego skrzydła Armii "Kraków". Jej oddziały, zahartowane w bojach opóźniających w Beskidach, zajęły pozycje w Nowym Wiśniczu, Ubrzeży, Leszczynie, Kopalinach. Pomimo męczącego odwrotu, rano 6 września żołnierze trwali na stanowiskach, wyczekując wroga...

Pierwsza część wystawy przedstawia historię powstania Brygady i jej strukturę organizacyjną. Następnie zaprezentowany zostanie szlak bojowy jednostki od pierwszego dnia wojny, aż do nocy z 5 na 6 września 1939 roku, kiedy to poszczególne oddziały Brygady zajęły nakazane pozycje na terenie powiatu bocheńskiego.
- Aby móc przedstawić obrazowo zdarzenia z 6 września sporządzilismy mapy sytuacyjne okolic Wiśnicz z uwzględnieniem rozmieszczenia jednostek, rubieży obronnych brygady, kierunków posuwania się nieprzyjaciela w trzech porach dnia. W formie opisu przedstawiamy Państwu epizody bitewne, takie jak: obrona Ubrzeża, kontratak Vickersów, wypad rtm. Pieregorodzkiego na Lipnicę Murowaną - mówi Jarosław Kucybała.

Dalsza część wystawy to prezentacja wybranych typów uzbrojenia Brygady, gdzie absolutnym "hitem" są blachy opancerzenia czołgu lekkiego Vickers, znalezione w okolicach Leszczyny i po raz pierwszy prezentowane publiczności. Także gąsienica TKS-a z Nieprześni razem z resztką koła podtrzymującego gąsienicę jest eksponatem szczególnie cennym. Łuski strzeleckie i artyleryjskie wzbogacają opisy uzbrojenia używanego przez brygadę, a elementy oporządzenia żołnierza pokazują, że polski żołnierz poszedł na wojnę dobrze wyposażony. Na wystawie będzie prezentowany film "Eksperyment Nowy Wiśnicz" studia filmowego "BDF".

Jako organizatorzy mamy nadzieję, że wystawa jakiej w Wiśniczu brakowało, przybliży społeczeństwu problematykę walk obronnych Kampanii Wrześniowej 1939 roku - podkreśla pomysłodawca wystawy.

Autor składa podziękowania za pomoc w przygotowaniu wystawy:
dr Jerzemu Majce - autorowi szeregu publikacji poświęconych 10BK
mgr Ryszardowi Rybce — historykowi, współautorowi "Rocznika oficerskiego 1939"
Andrzejowi Prus—Bugayskiemu — historykowi hobbyście
Tomaszowi Jastrzębskiemu — historykowi eksploratorowi.

Wystawa w gmachu Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu będzie czynna: 26 września, 3, 10 i 17 października 2008 r. w godzinach 12.00 — 19.00. Inne terminy po uzgodnieniu telefonicznym, tel. kontaktowy 0691721681

Otwarcie wystawy we wtorek 23 września 2008 r. o godz. 18.00.