Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-06-23 22:10:27 przez system

Wykład o POW w Civitas Christiana

W poniedziałek 22 czerwca, w siedzibie bocheńskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" odbyły się warsztaty historyczne pt. "Polska Organizacja Wojskowa w Bochni w 1918 r." Poprowadzili je: Stanisław Kobiela i Stanisław Mróz ze Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

Stanisław Kobiela opowiedział o działalności Polskiej Organizacji Wojskowej na terenie Bochni i powiatu bocheńskiego w latach 1914-1918, przejęciu władzy i wyzwoleniu Bochni 31 października 1918 r.

- Ten temat, zupełnie nieznany, ominięty w monografii Bochni i powiatu bocheńskiego warto było przybliżyć młodzieży. Na przykładzie obwodu POW w Bochni młodzież poznała strukturę organizacyjną powołanej rozkazem Józefa Piłsudskiego organizacji, nazwiska działaczy, metody pracy. Na terenie Bochni działało w latach 1917-1918 11 placówek POW - mówi Stanisław Kobiela, prezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.
Prelegent omówił także wydarzenia, które miały miejsce na bocheńskim rynku wieczorem 31.10.1918 r.

Z kolei Stanisław Mróz w prezentacji multimedialnej przedstawił mało znany epizod z działalności niepodległościowej Leopolda Okulickiego z października 1917 r.

- Była to akcja zdobycia 6 karabinów z koszar Landwehry w Bochni przy ul. Krakowskiej. Szczegóły akcji znamy z relacji jej uczestnika – Ludwika Leśnego, członka POW, ps. „Kozak”, który wykradł z terenu jednostki broń i przekazał 6 pozostałym uczestnikom akcji celem jej ukrycia. Leopold Okulicki akcję zaplanował i nadzorował jej przeprowadzenie. Zdobyta broń wzbogaciła arsenał posiadanego przez bocheński oddział POW uzbrojenia, wykorzystywanego do prowadzenia szkolenia wojskowego - podaje Stanisław Mróz, członek zarządu Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

Prelegent w sposób plastyczny zaprezentował miejsce i chronologię zdarzeń, wykorzystując reprodukcje zdjęć z tamtego okresu oraz wywiad przeprowadzony z Ludwikiem Leśnym, zestawiając je ze współczesnymi lokalizacjami na planie miasta. Opis akcji prezentowany był na łamach „Wiadomości Bocheńskich” w 1996 r.

W warsztatach uczestniczyli: Halina Mucha (przewodnicząca Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Bochni), Anna Wojakiewicz (sekretarz powiatu bocheńskiego), Ireneusz Sobas (zastępca dyrektora Wydziału Oświaty, Promocji i Aktywności Społecznej Starostwa powiatowego w Bochni), młodzież i nauczyciele z I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni, II Liceum Ogólnokształcącego w Bochni, Zespołu Szkół nr 1 w Bochni, Zespołu Szkół nr 2 w Bochni i Zespołu Szkół nr 3 w Bochni.

Patronatem honorowym wydarzenie objął ks. Leszek Leszkiewicz - proboszcz Parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Bochni.

Projekt został dofinansowany ze środków budżetowych Powiatu Bocheńskiego.