Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2021-09-08 11:02:49 przez Czas2012

Zabytki, stare pojazdy, kuchnia - zbliża się "Weekend z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego"

Po raz czternasty zbliża się „Weekend z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego”. To wielkie święto kultury, tradycji i smaku – jak nazywają to wydarzenie organizatorzy. W tym roku odbędzie się 11-12 września i jak co roku będzie niepowtarzalną okazją do poznania najbardziej wartościowych zabytków kultury materialnej Ziemi Bocheńskiej i regionalnych tradycji.

W tym roku spotkania z zabytkami rozpoczną się od wernisażu wystawy fotografii Iana Gothier "Kobiety z ukrycia", który będzie poprzedzony spektaklem z pokazem kolekcji mody Anny Watras. Pokaz odbędzie się w piątek o godzinie 18.30 na placu przy Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. Następnie będzie miała miejsce wystawa w Galerii Sztuki Bochnia przy ul. Rynek 16.

W programie tegorocznej edycji wydarzenia znajdzie się między innymi możliwość zwiedzania bocheńskiej Kopalni Soli z 50 % rabatem, a także bezpłatne zwiedzanie kościółka św. Leonarda w Lipnicy Murowanej (oba obiekty wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO) czy Zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu. Nieodłącznym elementem weekendu jest także możliwość bezpłatnego zwiedzania Muzeum Motyli, czyli największej stałej ekspozycji motyli świata w Polsce. Otwarty będzie również dawny klasztor Dominikanów czyli obecna siedziba Muzeum im. Stanisława Fischera. Dostępne będą również trasy spacerowe naznaczone historią wydobycia soli w Bochni lub szlakiem ludzi teatru, literatów i malarzy bywających w Bochni. Uczestnicy będą mogli przenieść się do innej epoki, zobaczyć żywe obrazy i scenki rodzajowe. W sobotę odbędzie się też piknik pszczelarski podczas którego zwiedzający będą mogli poznać historię, tradycję i współczesną kondycję pszczelarstwa.

Będzie można zobaczyć również Kościół św. Jakuba w Rozdzielu, Sobolowie, Tarnawie czy Mikluszowicach, Izby Regionalne w Żegocinie i Lipnicy oraz Izbę Pamięci w Bratucicach. Odbędą się wycieczki w głąb starego zegara znajdującego się w bocheńskim Ratuszu, natomiast w dziesięciu lokalizacjach będzie można obejrzeć Bochnię z góry na wystawie plenerowej. Będzie można wybrać się na wycieczkę rowerową brzegiem zakola Raby. Z pewnością dla wielu, zaskoczeniem jest, że na terenie Powiatu Bocheńskiego znajdują się źródła wody mineralnej smakiem przypominające krynickie wody zdrojowe, dlatego w sobotnie przedpołudnie będzie zorganizowany spacer do żegocińskich źródełek. Warto zabrać ze sobą pustą butelkę, gdyż woda z tego miejsca podobno ma właściwości lecznicze – piszą organizatorzy. Nie zabraknie spacerów tematycznych, które cieszyły się dużą popularnością w ubiegłorocznej edycji. Spacerować będzie można w Bochni, Nowym Wiśniczu czy Lipnicy Murowanej. Dla wielbicieli smaków zaproszenia wystawiła chronowska winnica, Frankówka Mała w Cichawce przygotowała natomiast rekreacyjną zabawę terenową z historią kuchni w tle, zaś Pasieka u Kiejdów zaprasza na piknik pszczelarski. To tylko nieliczne z atrakcji, które znalazły się na weekendowej mapie zwiedzania.

Cały program można znaleźć na stronie www.zabytki.powiatbochenski.pl

Na koniec na miłośników motoryzacji i nie tylko czeka samochodowa nostalgia czyli I Powiatowy Zlot Pojazdów Zabytkowych. Prawie 100 załóg z całej Polski zjedzie do Bochni, aby zaprezentować swój zabytkowy pojazd. Wśród samochodów i motocykli będą takie okazy jak Chevrolet pickup z 1938 roku czy Harley WLA z 1942 roku. Trasa pojazdów przebiegać będzie przez Bochnię, Nowy Wiśnicz, Lipnicę Murowaną i Żegocinę. Pasjonaci motoryzacji będą mogli z bliska zobaczyć zabytkowe pojazdy, gdyż w każdej z miejscowości przewidziany jest postój. W Nowym Wiśniczu na parkingu przy Kościele oraz Zamku, w Lipnicy Murowanej i Żegocinie na parkingach zlokalizowanych w centrum. W Bochni zlot zakończy się w Parku Rodzinnym na Uzbornii o godzinie 15.30 gdzie odbędzie się konkurs m.in. na najładniejszy, najszybszy czy najstarszy pojazd.