Kategoria: Polska daleka i bliska - Paweł Wieciech Blog
Opublikowano: 2021-04-29 18:33:01 przez Czas2012

W Poznaniu na Rynku

Stary Rynek w Poznaniu to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc dawnej, obok Gniezna, stolicy Polski. Poznań lokowany w 1253 zaczął się rozwijać jak każde lokowane na prawie Magdeburskim średniowieczne miasto - od wytyczonego placu centralnego. Stał się on w mijających latach ruchliwym centrum administracyjnym i handlowym gdzie miejsce swe miały i władze miasta i kupcy i bogaci patrycjusze budujący wokół rynku okazałe kamienice i pałace. Obecnie Rynek w Poznaniu to jeden z najpiękniejszych rynków w Polsce.

Jest trzecim co do wielkości rynkiem w kraju - obok Wrocławia i Krakowa. Jego rozmiary 140 x 140. O sile jego atrakcyjności stanowią głównie kamieniczki ciągnące się nie tylko wzdłuż 4 pierzei ale również te różnokolorowe stojące w środku tzw. domki budnicze oraz ilość nagromadzonych wokół zabytków i atrakcji turystycznych.

Kamienice otaczające Rynek reprezentują szeroki wachlarz stylów architektury: od gotyku i baroku po klasycyzm czy modernizm. Zostały pieczołowicie odrestaurowane, a ich wygląd obecny to w dużej mierze dzieło powojennej odbudowy, kiedy to 60% zabudowy centrum miasta legło w gruzach. Charakterystyczne są tzw. domki budnicze – wąskie i kolorowe kamieniczki, należące do biedniejszych kupców, w podcieniach których prowadzo¬no handel. Stanowią rzadki przykład szeregowej zabudowy targowej.

Swe pałace budowała tu także arystokracja. Przykładem może być pałac Działyńskich, którego reprezentacyjna barokowa elewacja zwieńczona jest figurą pelikana. Drugim jest klasycystyczny Pałac Mielżyńskich, który stoi przy północnej pierzei. W trakcie wojen napoleońskich kwaterowali tu Henryk Dąbrowski oraz Józef Wybicki – autor polskiego hymnu.

Niekwestionowanym królem poznańskiego Rynku jest oczywiście ratusz, uznawany za najpiękniejszy w Polsce. To duża renesansowa budowla w której kiedyś urzędowali rajcy miejscy. Obecnie jest siedzibą Muzeum Miasta oraz budynkiem na którego szczycie każdego dnia o 12:00 z wieży rozlega się hejnał, a obok zegara pojawiają się dwa bodące się koziołki.

Do innych ważnych zabytków rynku, oprócz pot꿬nego ratusza, należy zrekonstruowana Waga Miejska - jednopiętrowy budynek o wysokim spadzistym dachu. Dawniej odważano tu przywożone przez kupców towary. Obok odnajdziemy Studzienkę Bamberki z figurą dziewczyny w charakterystycznym stroju, niosącą dwa dzbany. Nawiązuje ona do przybycia do Poznania grupy osadników z niemieckiego Bambergu, którzy później ulegli polonizacji. Mniejsza architektura to także ciekawe formy architektoniczne i przede wszystkim fontanny: Prozerpiny, Nep¬tuna, Marsa i Apolla ale także pręgierz czy barokowa figura św. Jana Nepomucena.

Dawniej przy Rynku mieszkali najbogatsi przedstawiciele patrycjatu. Dziś otaczającego go kamienice są siedzibami głównie banków, firm czy muzeów. W dzień ruchliwe życie zawdzięcza Rynek nagromadzeniu zabytków pochodzących niemal ze wszystkich epok (przy głównym placu Poznania funkcjonuje 5 muzeów), w nocy życie toczy się dzięki licznym restauracjom, kawiarniom i pubom. Turystów przyciągają również liczne organizowane tu imprezy.

Foto: Paweł Wieciech

Poznań