Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2024-04-16 00:33:29 przez Czas2012

Kim jest Ireneusz Sobas – sprawdź co zrobił w Bochni

Ireneusz Sobas jest człowiekiem oddanym Bochni. Nigdy specjalnie nie był na świeczniku jednak prawdą jest, że dla miasta zrobił wiele dobrych i wartościowych rzeczy, a wiele imprez nie wyglądałoby tak spektakularnie jak wyglądały. Jest też doświadczonym samorządowcem, który od prawie 30 lat z małymi przerwami pracował na urzędowych stanowiskach. Jest również autorem cennych dla kultury i historii miasta publikacji.

Ireneusz Jacek Sobas urodził się 6 kwietnia 1964 w Bochni. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące. W latach 83-89 studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Historii. W latach 1989-80 I. Sobas stał w samym centrum przemian ustrojowych w naszym mieście. Został wybrany – po Jerzym Orle – przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego. Równocześnie był współzałożycielem i jednym z redaktorów (obok Jana Flaszy, Andrzeja Pacuły, Elżbiety Bachmińskiej i in.) pierwszego w naszym mieście, niezależnego, a równocześnie – jawnego i niecenzurowanego pisemka opozycyjnego pod nazwą ABC. To na łamach tego powielaczowego wydawnictwa znalazły się pierwsze rozliczenia z komunistyczną władzą, pierwsze historyczne raporty o działaniach bezpieki na bocheńszczyźnie.

W latach 1990 – 98 (dwie kadencje) był sekretarzem miasta Bochnia przy burmistrzu Teofilu Wojciechowskim. Tę samą funkcję pełnił za kadencji Bogdana Kosturkiewicza w latach 2006 – 2010. W roku 2008 ukończył podyplomowe studia pn. „Zarządzanie w administracji publicznej”. O bocheńskim samorządzie wie bardzo dużo. Zobacz wywiad z Ireneuszem Sobasem na temat początków bocheńskiego samorządu. Czytaj TUTAJ.

Trzy razy był wybierany na miejskiego radnego. Obecnie pracuje w Starostwie Powiatowym, w wydziale Oświaty, Promocji i Aktywności Społecznej. Jest również przewodniczącym struktur miejskich Prawa i Sprawiedliwości w Bochni.

Od 2015 roku wraz z grupą przyjaciół: Wojtkiem Salomonem, Stanisławem Dęboszem oraz Markiem Kucharskim zaangażował się w pomoc charytatywną dla Ukrainy. Robią to za pośrednictwem polskich sióstr dominikanek w Czortkowie. To w ich klasztorze gromadzą dary z Polski, które następnie są rozdawane potrzebującym.

Ireneusz Sobas jest również autorem dwóch wartościowych książek o tematyce historycznej i lokalnej. Pierwsza z nich to "Nipokorne Dekady. Niepodległościowe dążenia mieszkańców Bochni i Bocheńszczyzny w latach 1945-1989"
/media/user/images/upload/Kwiecien/Kwiecien 2024/Niepokorne_dekady.jpg

Druga to "Dekada Wolności. Fenomen bocheńskiej "Solidarności" z lat 1980-1990"
/media/user/images/upload/Kwiecien/Kwiecien 2024/Fenomen_bochenskiej_Solidarnosci.jpg

Jak podkreśla, te książki: "to hołd dla poprzednich pokoleń bochnian – ludzi hardych, o twardych karkach”.

Był zaangażowany w organizację wielu imprez lokalnych o charakterze państwowym. To jemu głównie zawdzięczamy obecność różnego rodzaju wojsk czy grup rekonstrukcyjnych, które podczas świąt państwowych mogliśmy widzieć w Bochni. Był pomysłodawcą lub współorganizatorem takich wydarzeń jak w 2010 roku wjazd do miasta Króla Kazimierza Wlk, rok wcześniej mieszkańcy mogli zobaczyć fragment walk z 1939 r., a w 2018 r. boje o granice II Rzeczypospolitej. Z kolei w 2021 roku, przy okazji okrągłej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego oglądaliśmy starcia demonstrantów z ZOMO.

Zobacz rekonstrukcję walk z ZOMOwcami: TUTAJ

Bitwa o Bochnię

PW