Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-10-27 22:12:37 przez eb

Czy olej po frytkach zmieni świat?

Nagroda dla uczonej z Krakowa

Przedsiębiorczynie, inicjatorki, influencerki, badaczki, aktywistki i innowatorki – aż 80 kobiet zgłosiło swoje wyjątkowe EKOinicjatywy w II edycji Plebiscytu Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura. Wśród laureatek znalazła się mieszkanka Krakowa dr inż. Maria Kurańska, która opracowała wyjątkowy materiał termoizolacyjny z oleju po frytkach.

Do drugiej edycji Plebiscytu Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura. wpłynęło 80 zgłoszeń od kobiet, które pokazały jak ich działania przekładają się na ekologię. Następnie Jury w składzie: Dominika Szaciłło – zwyciężczyni pierwszej i ambasadorka drugiej edycji Plebiscytu, założycielka inicjatywy „Uwaga! Śmieciarka jedzie”; Katarzyna Dziedzic – przedstawicielka Fundacji Schronisko dla Roślin; Martyna Wyrzykowska – redaktorka naczelna serwisu ofeminin.pl, Paulina Górska – ekoinfluencerka oraz Joanna Orfinger – Global Brand Manager marki Lirene, wybrało sześć projektów, które przeszły do III etapu Plebiscytu - głosowania Internautów. Nagrody finansowe otrzymały 3 najlepsze inicjatywy - projekt wybrany przez Jury (15 000 zł) oraz dwa projekty wyłonione przez publiczność w głosowaniu internetowym (2x 10 000 zł). Wyniki zostały ogłoszone podczas uroczystej Gali finałowej, która 19 października br. odbyła się w Warszawie.

Nagrodę od publiczności otrzymała dr inż. Maria Kurańska, badaczka i autorka innowacyjnej technologii recyklingu oleju posmażalniczego, z którego wytwarzane są materiały termoizolacyjne dla budownictwa.

Projekt EKO2IZOPUR dr inż. Marii Kurańskiej polega na zagospodarowaniu olejów posmażalniczych (po smażeniu frytek, kotletów, ryb i innych potraw w gastronomii) stanowiących uciążliwy odpad dla środowiska, jak również oczyszczalni ścieków. Dzięki innowacyjnej technologii, na drodze reakcji chemicznych możliwe jest ponowne wykorzystanie oleju odpadowego do otrzymywania wysokoefektywnych materiałów termoizolacyjnych stosowanych w budownictwie. Cały projekt wpisuje się także w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym.