Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-11-14 13:36:44 przez system

Koncert Charytatywny „Black or White?”

Z okazji Światowego Dnia Nowotworów Neuroendokrynnych <br />

25 listopada, z okazji Światowego Dnia Nowotworów Neuroendokrynnych (NET) odbędzie się koncert charytatywny pod nazwą „Black or White”, celem wsparcia Fundacji na Rzecz Endokrynologii i Endokrynologii Onkologicznej "Pro Endocrinologia" Kliniki Endokrynologii w Krakowie. Koncert, w którym weźmie udział kwartet muzyczny Solosters, artyści Teatru Muzycznego Roma, Karol Dziedzic z zespołem oraz tancerze Krakowskiej Akademii Tańca ma zwrócić uwagę na problem nieznanych powszechnie nowotworów neuroendokrynnych.

"Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów" to myśl przewodnia koncertu charytatywnego, organizowanego przez Katedrę i Klinikę Endokrynologii UJCM w Krakowie dla Fundacji na Rzecz Endokrynologii i Endokrynologii Onkologicznej "Pro Endocrinologia" Kliniki Endokrynologii w Krakowie, gdzie artyści poprzez swoje muzyczne pasje będą wspierać pacjentów z nowotworami endokrynnymi.

- Podczas koncertu towarzyszyć nam będą różne gatunki muzyki rozrywkowej od znanych przebojów wykonywanych przez kwartet wokalny "Solosters", aranżujący utwory muzyczne acapella, poprzez piosenki z różnych musicali wykonywane przez artystów Teatru Muzycznego Roma, jednego z najlepszych Teatrów Muzycznych w Polsce aż po znane, współczesne polskie covery wykonywane przez uczestnika i finalistę wielu programów muzycznych Karola Dziedzica wraz z zespołem. W trakcie koncertu będziemy mogli również oglądać tancerzy Krakowskiej Akademii Tańca oraz zespół wokalny, stworzony z wokalistów, których łączy nie tylko muzyczna pasja, ale również chęć pomocy innym poprzez muzykę – powiedziała dr hab. n. med. Anna Sowa-Staszczak z Katedry i Kliniki Endokrynologii w Krakowie.

W trakcie koncertu osoby zainteresowane będą miały możliwość zapoznania się z tematem nowotworów neuroendokrynnych.

Koncert odbędzie się 25 listopad o godz. 19.00 w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, przy ul. Straszewskiego 21.

Bilety dostępne będą w Kasie Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, ul. Straszewskiego 21, w cenie 50 zł. Fundusze, które zostaną zebrane ze sprzedaży biletów zostaną przekazane Fundacji na Rzecz Endokrynologii i Endokrynologii Onkologicznej "Pro Endocrinologia" Kliniki Endokrynologii celem poprawy diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych pozostających pod opieką Kliniki.

Nowotwory neuroendokrynne – rzadkie i ciągle mało znane

Guzy neuroendokrynne (NET ) to nowotwory, które rozwijają się powoli i często niezauważalnie. Około 70% guzów NET powstaje w obszarze jelit, żołądka i trzustki. Stanowią ok. 2% wszystkich nowotworów przewodu pokarmowego. Choć występują podobnie często jak rak żołądka czy trzustki, wiedza o nich jest zdecydowanie niższa, co przekłada się na zbyt późne rozpoznanie choroby. Nowotwory NET mogą przebiegać bezobjawowo, czasami powodują napadowe zaczerwienienie twarzy, a także górnej połowy ciała, uporczywe biegunki, zmiany skórne, napady astmatyczne, czy bóle brzucha. Mogą również przypominać inne choroby, takie jak zapalenie śluzówki żołądka, kamica żółciowa czy zespół jelita drażliwego.

- Niejednoznaczność objawów sprawia, że symbolem nowotworów neuroendokrynnych stał się wzór zebry. Trudno stwierdzić czy zebra jest w białe czy w czarne pasy, podobnie odróżnienie nowotworu neuroendokrynnego od innych powszechnych chorób sprawia wiele trudności. Właśnie dlatego koncert przybrał nazwę „Black or White”. Chcemy, aby koncert zachęcił do poruszenia tematu i pogłębienia wiedzy na temat nowotworów neuroendokrynnych – powiedziała dr hab. n. med. Anna Sowa-Staszczak. - Większość społeczeństwa nigdy nie słyszała o tego rodzaju chorobie. Nowotwory neuroendokrynne mogą rozwijać się przez lata, nie dając żadnych objawów, innym razem objawy mogą być bardzo niecharakterystyczne. W efekcie pacjenci, którzy powinni znajdować się pod opieką endokrynologa i onkologa, trafiają do właściwego lekarza zbyt późno, co zmniejsza szansę na ich wyleczenie. Mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom uda się skrócić statystyczny czas diagnozy, który obecnie wynosi od 5 do 7 lat, a nowotwory neuroendokrynne czarno na białym zapiszą się w świadomości Polaków.- dodała.

Jednocześnie w związku ze Światowym Dniem Nowotworów Neuroendokrynnych Katedra i Klinika Endokrynologii UJCM w Krakowie zaprasza na konferencję naukowo-szkoleniową 3 grudnia, dedykowaną specjalistom medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych i lekarzom innych specjalizacji, pod nazwą: „Nowotwory endokrynne z pułapu lekarza internisty, lekarza rodzinnego i gastrologa”.

Celem konferencji jest przede wszystkim pogłębienie wiedzy wśród lekarzy, zwłaszcza lekarzy pierwszego kontaktu, na temat możliwych objawów choroby nowotworowej, związanej z istnieniem nowotworu neuroendokrynnego (NET), wytypowanie pacjentów wymagających dalszej diagnostyki oraz właściwego ich kierowania do ośrodka specjalistycznego zajmującego się prowadzeniem pacjentów z tym typem nowotworu.

Zgłoszenie udziału w szkoleniu odbywa się wyłącznie elektronicznie. Więcej informacji na temat szkolenia na stronie: www.net.jordan.pl