Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-03-06 10:53:03 przez system

Małopolanki mają moc!

5 marca w Krakowie, już po raz czwarty, spotkały się kobiety z całego województwa na IV Małopolskim Kongresie Kobiet, który tym razem odbył się w hotelu Double Tree by Hilton. Ponad tysiąc uczestniczek i uczestników potwierdziło tym samym tegoroczne hasło kongresowe „Moc jest w nas!”. Podczas ceremonii otwarcia wręczono nagrodę Srebrnego Pazura dla Małopolanki Roku 2016, którą została Aneta Pondo, dziennikarka i redaktor naczelna magazynu „Miasto Kobiet”.

Prezes Stowarzyszenia Most Kobiet Anna Łyżwa, wręczając nagrodę Srebrnego Pazura podkreśliła, iż jest to wyróżnienie szczególne, poparte głosowaniem ogromnej rzeszy internautów, którzy w tym roku po raz pierwszy mieli możliwość wzięcia udziału w plebiscycie. W uzasadnieniu kapituły konkursu podkreślono zasługi Anety Pondo, jako dziennikarki, założycielki i redaktor naczelnej magazynu obecnego na rynku już od 13 lat. Doceniono jej inicjatywę spotkań dla kobiet pod nazwą Klub Miasta Kobiet, od ponad dwóch lat zrzeszającego w Krakowie kobiety świadome tego, że ich przyszłość zależy od nich. W wygłoszonej laudacji podkreślono, iż swoją pracą zachęca innych do podejmowania odważnych kroków oraz przezwyciężania ograniczeń. Aneta Pondo znalazła się tym samym w gronie kobiet - wcześniej tytuł ten otrzymały Justyna Kowalczyk i dr n. med. Anna Chrapusta - które swym działaniem i postawą przynoszą dumę Małopolsce i stanowią wzór do naśladowania.

Po oficjalnej ceremonii otwarcia, uświetnionej koncertem grupy Crazy Accordion Trio, uczestnicy wysłuchali wystąpienia o historii kobiet w Polsce, wygłoszonego przez prof. Annę Siwik, prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej, merytorycznego partnera IV MKK. Fundacja Przestrzeń Kobiet przybliżyła natomiast postaci kilku krakowskich emancypantek w prelekcji „Krakowski szlak kobiet”. Nie zabrakło też tematów politycznych i społecznych. W panelu „Polityka dla kobiet” zastanawiano się, jak budować realną pozycję kobiet w polityce, opartą na solidarności i zaangażowaniu. Mocnym akcentem kongresu okazały się panele związane ze zdrowiem, zarówno w podejściu profilaktycznym jak i bioetycznym, przedstawionym w dyskusji o in vitro i naprotechnologii.

- We wszystkich dzisiejszych panelach, spotkaniach i prezentacjach przedstawiono wyzwania, z którymi muszą się mierzyć współczesne kobiety. Po części są to problemy uniwersalne, jak choćby kwestie alimentów i odpowiedzialności, niepełnosprawność dzieci czy kobiece emerytury, a po części sprawy typowo lokalne. Wystarczyło posłuchać panelu o małopolskim powietrzu lub spotkać się z kobietami, które zafascynowane Krakowem, postanowiły tu pozostać - powiedziała Anna Łyżwa, prezes Stowarzyszenia Most Kobiet, organizatora IV Małopolskiego Kongresu Kobiet.

W programie kongresu, znalazły się również wykłady poświęcone zagadnieniom obecności kobiet w nauce i sztuce, komunikacji społecznej, ograniczeniom w karierze kobiet. Wśród kongresowych gości pojawiła się wybitna tancerka Krystyna Mazurówna, która udowadniała w panelu „Moc młodości”, że metryka nie musi odzwierciedlać stanu ducha.

Nie zabrakło też atrakcji i wydarzeń artystycznych. Na zakończenie dnia modelki-amatorki w wieku od 15-62 lat wystąpiły w „Międzypokoleniowym pokazie mody” realizowanym przy udziale Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru, a panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kluszkowcach przedstawiły żartobliwą sztukę w gwarze góralskiej pt. „Portki”.

IV Małopolski Kongres Kobiet otrzymał honorowy patronat marszałka Województwa Małopolskiego - Jacka Krupy, prezydenta Krakowa- Jacka Majchrowskiego i rektora Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Tadeusza Słomki. Wsparcie merytoryczne zapewnia Wydział Humanistyczny tej uczelni. Partnerem IV Małopolskiego Kongresu Kobiet był Double Tree by Hilton Kraków Hotel & Convention Center.

Fot. Agata Pałys-Suchorab